close
portrait-94809_640

Najdete je ve starých rodinných i činžovních domech. Mohou být malá i hodně velká, obvykle bývají dvoukřídlá. Špaletové okno ale rozeznáte především podle toho, že je tvořeno vnitřními a vnějšími křídly, jsou to v podstatě dvě okna, mezi nimiž se nachází dřevěná část – špaleta.

Špaletová neboli kastlová okna se v současné době osazují například, když si majitel při rekonstrukci přeje zachovat původní ráz stavení, především ale tam, kde je to vyžadováno památkovým ústavem. Proto i dnes můžete ve městech vídat činžovní dům z přelomu 19. a 20. století nebo selské stavení ze stejné doby s novými špaletovými okny.

Použití špaletových oken

S příchodem eurooken a plastových oken s dvojskly či trojskly, se od používání špaletových oken na čas upouštělo, protože mezi vnitřními a vnějšími okny cirkuloval nežádoucí studený vzduch. Tam, kde bylo nezbytné kastlová okna zachovat, docházelo spíš nákladným opravám, většinou se ale volila varianta, která lépe izolovala. Naštěstí výrobci zareagovali a začali vyrábět špaletová okna, jejichž vnější křídla mají také izolační dvojskla a vylepšené těsnění. Dnes se tedy mohou použít nejen u historických budov, ale také u novostaveb typu roubenka i na rekreační chaty.

Špaletová okna – provedení

I moderní špaletová okna se vyrábí výhradně dřevěná, převážně ze smrku, dubu, buku a borovice. Vyrábí se v mnoha tvarech, od malých čtvercových jednokřídlých, přes běžná dvoukřídlá okna, okna s vrchním větracím dílem, až po okna různých tvarů odpovídajících zaoblenému tvaru původních nahrazovaných oken.

Kastlová okna mají vnější okno zasklené izolačním dvojsklem a vnitřní sklem jednoduchým, aby se zbytečně nenavyšovala cena. Kování je přizpůsobeno původnímu, kličky si můžete nechat repasovat nebo požádat o výrobu replik stávajících. Samozřejmě je možné vybrat i modernější tvar.

O moderní kastlová okna není třeba nějaké zvláštní péče, jelikož se při výrobě používají na dřevo kvalitní nátěrové hmoty. Mytí oken se provádí běžnými čistícími prostředky, rám se omývá vlažnou vodou.

 

Tags : kastlová oknašpaletová okna

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku