close

Mšice si v našich zahrádkách vyhledávají rostliny, které pak ničí vysáváním vody z jejich listů. Škodí ale i dalšími způsoby, jednak mohou přenášet nejrůznější virózy a pak tím, že po sobě na listech zanechávají medovici, vytvářejí prostředí pro růst houbových onemocnění.

Zbavit se mšic, když už je na zahrádce máte, může být trochu komplikované, jestliže si nechcete zahradu a úrodu zamořit chemií. Jsou ale různé domácí postřiky, na které zahrádkáři nedají dopustit.

Domácí postřiky na mšice

Kopřivový

Asi nejčastěji uslyšíte od starších zkušených zahrádkářů, že na mšice je skvělá kopřivová jícha, která navíc působí i jako hnojivo. Připravíte ji tak, že zalijete 1 kg kopřiv (nebo 200 g sušených) 10 litry vody a necháte 14 dní kvasit venku na vzduchu. Před použitím je nutné ji naředit v poměru cca 1:10.

Tabákový

Stogramový balíček tabáku nebo adekvátní množství nedopalků z cigaret zalije v kbelíku vodou a nechte ho přes noc louhovat. Výluhem pak postřikujte napadené rostliny.

Rajčatový

Listy rajčat obsahují alkaloidy, které hubí hmyz. Účinný postřik proti mšicím vyrobíte z 80 g nasekaných listů rajčat, které namočíte na noc v 1 litru vody. Ráno sceďte a postříkejte napadené rostliny rozprašovačem. Pro vyšší účinek je možné přidat trochu mýdla.

Na mšice s predátory

Mšice mají naštěstí své přirozené nepřátele, které bychom si my naopak měli považovat. Asi nejznámější je slunéčko sedmitečné, tedy obyčejná beruška. Další jsou pak například škvoři či pestřenky (neboli vosičky). Pokud těmto druhům vytvoříte prostředí, postarají se o mšice spolehlivě za vás. Pestřenky například přilákají afrikány, škvory zase nalámané větve. Odpusťte si časté sekání trávníku, ve vysoké trávě se hmyzu daří líp.

Na mšice zabírají také některé rostliny, takže když si je vysadíte, vaší zahradě se obloukem vyhnou. Bazalka, česnek, pažitka nebo levandule vysazené poblíž jejich oblíbených rostlin jim zabrání v postupu, protože jim prostě nevoní.

Tags : jak na mšicepostřiky na mšice
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response