close

Chystáte se na půdní vestavbu, abyste mohli využívat i podkroví? Významně tak rozšíříte obytnou plochu domu a získáte jedinečné prostory s typickými architektonickými prvky. Pravděpodobně si k vestavbě naplánujete kompletní rekonstrukci střechy a podkroví, aby splňovalo i vyšší nároky na pohodlí, především tepelný komfort.

K rekonstrukci podkroví se obvykle rozhodneme v příadě, že potřebujeme vybudovat další obytné místnosti, protože se nám rozrostla rodina, nebo už podkroví pro bydlení používáme, ale kvůli špatné termoizolaci nelze zajistit potřebnou tepelnou pohodu i při velkých nákladech na vytápění.

Co na to vaše střecha

To, jak náročná bude půdní vestavba, do velké míry záleží na tvaru střechy. Nejjednodušší a nejlevnější podkroví vznikne pod sedlovou střechou. Sedlová má díky sešikmení všech čtyř stěn problém s využitím vnitřního prostoru, leda za cenu zbudování vikýřů. Podkroví pod polovalbovou střechou se ale dá využít téměř stejně jako v případě střechy sedlové. Asi nejefektnější podkroví vznikne pod mansardovou střechou, tam je využití prostoru stejné jako v běžném podlaží. Realizace je ale finančně náročná.

Když máte dobrý plán

Dřív, než se pustíte do stavebních prací, je dobré přesně si zakreslit půdorys příštího obytného prostoru a změřit užitnou plochu. Vše, kde výška nedosáhne nejméně 1 m, se do užitné plochy nepočítá, u výšky 1 – 2 m se počítá jen polovina. Prostor pod skosením střechy se dá ale využít pro vestavbu úložných prostor, tím si ušetříte podlahovou plochu. Při výpočtu nezapomeňte zohlednit, že při pokládce nové podlahy (včetně izolace) snížíte výšku prostoru asi o 30 cm.

Při plánování zakreslete dostatečně široké a pohodlné schodiště a myslete na dostatek přírodního světla. Plocha oken musí představovat asi desetinu podlahové plochy obytného prostoru. Při dimenzování střešních oken i vikýřů byste se měli orientovat existujícími rozestupy mezi krokvemi.

Užitečná rada na závěr: na všechny instalace i na napojení na stávající zdroj tepla si pozvěte odborníka. Neodborné práce se v budoucnu obvykle hodně prodraží. Poradit byste se měli i ohledně tepelné izolace, aby nedocházelo ke ztrátám.

Tags : půdní vestavbarekonstrukce podkroví
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response