close
shutterstock_188775692

Ať si to přiznáme nebo ne, prvním rozhodujícím faktorem při výběru vchodových dveří je cena. Není těžké vybrat kvalitní, dobře ladící dveře se všemi očekávanými funkcemi, jestliže máme neomezený rozpočet. Jenže to obvykle nemáme.

Takže se zaměříme na ostatní parametry a zkusíme vybrat dveře za dobrou cenu v poměru k vlastnostem.

Podle čeho vybrat vchodové dveře

Jsou v podstatě jediným předělem mezi vaším soukromím a zbytkem světa, zcela logicky tedy očekáváte, že vám zajistí bezpečnost. Obvyklá domácnost vybírá u dveří bezpečnostní třídu 3 – 4, menší nás vůbec nechrání, vyšší není pro většinu z nás nutná.

Druhým kritériem pro výběr dveří je volba materiálu. K dispozici je dřevo, plast nebo hliník, případně v kombinaci se sklem. Kromě rozpočtu přihlížeme k tomu, jak se konkrétní materiál hodí k celé stavbě. Je obvyklé, že k rekonstruované vesnické chalupě se hodí dveře dřevěné, do novostavby plast, pro movitější je alternativou i hliník. Není nutné toto pravidlo dodržovat striktně, jistě si můžete pro svůj dům vybrat ne zcela typický materiál, je to jen na vašem estetickém cítění. Pokud se ho budete držet, chybu neuděláte.

Ještě jednou bezpečnost

Jsou různé bezpečnostní prvky, které můžou mít vaše nové vchodové dveře a zajistit tak co nejvyšší míru soukromí. Není od věci jim věnovat trochu pozornosti.

K novým dveřím si naprosto jistě pořídíte i nové zárubně a nebude složité zajistit si takovou, která je v místech zámku zesílená.

Na zámcích nešetřete. Jestliže budete mít na dveřích víc než jeden funkční zámek, obvykle odradíte zloděje dřív, než se vám pokusí dveře zdemolovat.

Jistící čepy, důmyslné zamykání, různé kovové výztuže, to vše je přidaná hodnota, ovšem zvyšuje i cenu dveří. Je na zvážení, kde ušetřit, jestli na bezpečnosti nebo na materiálu.

Dobré bezpečnostní dveře se dají pořídit od deseti tisíc, cena se odvíjí od stupně zabezpečení, materiálu, rozměrů. Protože je ale nekupujete každý den, nebude jistě problém trochu připlatit a koupit takové, které splní vaše nároky na zabezpečení i na estetiku

Tags : bezpečnostdveřevchodové dveře

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Bezpečnost domu by měla být na prvním místě. Vše začíná u dveří, ale dost lidí na to zapomíná. Mám kamaráda u policie a ten mi dokonce říkal, že za 20 let služby se setkal se spousty vykradených i bezpečnostních dveří a zmiňoval že největší rozdíly jsou ve váze bezpečnostních dveří – čím lehčí, tím zbytečnější.

Komentáře k článku