close
shutterstock_185294414

Potravinoví i šatní moli patří mezi hmyz, který v našich domácnostech vidíme s velkou nelibostí. Ve chvíli, kdy si všimneme, že nám tito drobní motýlci létají po bytě, je čas na velký úklid a mobilizaci sil, abychom je co nejdříve vypudili. Pokud budeme s jejich likvidací otálet, mohou napáchat opravdu velké škody.

shutterstock_185294414

Jak zlikvidovat moly šatní

Jestliže je mol stříbrošedý, jedná se o mola šatního, který se nám usadil ve skříních. Teplo, tma a klid jsou ideální prostředí pro nakladení vajíček, proto je nejčastěji kladou do záhybů oděvů v šatníku. Vylíhlé larvy se pak živí  přírodními textiliemi.

Šatní moli nesnesou velké teplo ani chlad a průvan. Je proto velmi užitečné často oděvy ze skříně větrat, do šatníku pak ukládat jen suché a nejlépe ještě vyžehlené oblečení. Jestliže objevíte napadený kousek oděvu, je nutné ho vyhodit, aby se larvy z něj nepřestěhovaly na další oblečení.

Asi jednou za čtvrt roku je dobré dát vlněné čepice, rukavice a šály tak na hodinku do mrazničky, to by mělo proti molům stačit.

Co molům nevoní

Už naše babičky si věšely do skříní sáčky se sušenou levandulí nebo větvičky chmele, aby odpudily moly. Možná do dnes se setkáte s tím, že dávají mezi prádlo kostky mýdla – ani to  molům nevoní.

Samozřejmě jsou běžně dostupné i průmyslové přípravky proti molům: gely, tablety, spreje a podobně.

Jak na potravinové moly

Na rozdíl od šatních mají potravinoví moli tmavě hnědá křidélka. Obvykle si je přinesete domů už s nákupem mouky nebo jiných sypkých potravin. Jestliže zjistíme jejich přítomnost ve spíži, je nutné pečlivě prohlédnout všechny potraviny. Ty napadené a všechny s otevřenými obaly musíme ihned bez milosti vyhodit, tam, kde není přítomnost molů na první pohled zřejmá, přesypeme do uzavíratelných dóz (nejlépe přes sítko). Police ve spíži i v lince pečlivě omyjte a vyřazené potraviny i obaly co nejdříve odneste do popelnice.

Potraviny kontrolujte pravidelně, nenechávejte to až na chvíli, kdy už vám moli létají po bytě.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku