close

Novela zákona přináší úpravu platby daně za nabytí nemovitosti. U této povinnosti nebylo dříve určeno, kdo ji musí platit. Obě strany se mohly dohodnout, ale pokud se tak nestalo, zůstalo placení daně na prodávajícím. Od 1. listopadu už mají být pravidla jasně stanovená a veškerá odpovědnost za odvod daně se přenese na kupujícího.

shutterstock_63160852

Poplatníkem už bude výhradně kupující

Momentálně stále platí aktuální právní úprava, která stanovuje povinnost ručení za daň. Znamená to, že obě zúčastněné smluvní strany si mohou libovolně zvolit, kdo daň zaplatí. Nejčastěji to dopadlo tak, že placení daně zůstalo na prodávajícím. Nová úprava zákona, která má vejít v účinnost dne 1. listopadu 2016, jasně stanoví, že povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti už je pouze na kupujícím. To by mělo vést i ke zjednodušení správy daní. Na druhou stranu je však potřeba počítat s další finanční položkou pro kupující.

Zahrnutí daně v žádosti o hypotéku

Právě připočtení odvodu daně k základové částce za nemovitost může vést k tomu, že se lidé dostanou do problémů s financemi. Výsledná částka bude najednou vyšší právě o daň. Bude dobré, pokud se na to lidé připraví dopředu a zahrnou tento další výdaj do své žádosti o hypotéku. Placení daně z nemovitosti však aktuálně musí být přímo zakotvené ve smlouvě, na jejímž základě banka hypotéku o určité výši schválí. Na tom se shodují makléři realitní kanceláře Pubec v Plzni. Pozor si dejte i na dvojité zaplacení daně. Pokud nemovitost koupíte nebo prodáte ještě před 1. listopadem je nutné dohodnout se s druhou stranou, jak k vypořádání dojde.

Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

V důsledku zvýšení finanční náročnosti pořízení nemovitosti pro kupujícího možná budeme v budoucnu svědky snížení cen bytů, na rozdíl od aktuálního trendu, který je možné pozorovat na realitním trhu, kde ceny bytů ve městech převážně stoupají, čehož dobrým příkladem jsou statistiky prodeje bytů v Plzni, jejichž ceny zatím strmě stoupají. Nicméně pokud ceny zůstanou stejné, prodávající na tom vydělají a kupující budou tratit.

Tags : Daň z nabytí nemovitostirealitní kanceláře Pubec v Plzni
Marks

The author Marks

Leave a Response