close
washing-windows-394158_640

Přišel čas na mytí oken, protože už se nemůžete koukat na to, jak jsou špinavá, ale přitom se vám do nich vůbec nechce? Mytí oken, spolu se žehlením, patří mezi nejméně oblíbené domácí práce, přitom umýt okna snadno, rychle a dokonale dnes není až takový problém. Můžete použít nějaký trik od babičky a nebo koupit speciální přípravek na okna, kterých v dnešní době existuje velké množství, jen vybrat ten správný.

Okna pokud možno myjte, když je pod mrakem nebo po ránu, než začne pálit sluníčko a  je už velké horko. V tomto případě voda na skle rychle zasychá a dělají se šmouhy. Vaše snaha nebude mít ten správný efekt a na oknech strávíte mnohem víc času.

Dříve se okna leštila ironem a zmuchlanými novinami. Ještě předtím používaly hospodyňky kousek jelenice. Dnes už to jde mnohem jednodušeji. Na trhu naleznete čistící prostředky přímo na okna, hadry z mikrovlákna, stěrky či parní stroje. Ale při výběru parního stroje dejte pozor a použijte jen ten, který je určen přímo na mytí oken, abyste si okna nepoškodili.

Jak umýt okna speciálním přípravkem

Důležitá je voda, bez ní se okno neumyje. Do vody na okna rozhodně nedávají žádné saponáty, ani ty na nádobí. Skleněnou část oken dokonale namočíme a necháme odmočit zaschlé nečistoty, jako je prach, pyl či hmyzí trus. Mezi tím umyjeme rámy a kliky. Nezapomeneme umýt i parapet. Vezmeme si na to hadr, který nepouští chlupy, nejlépe z mikrovlákna. Potom setřeme skleněnou plochu.

Nakonec nastříkáme leštící sprej na okna s obsahem alkoholu, který vytvoří pěnu. Ideální jsou přípravky, které používají profesionální úklidové firmy, řada z nich má eshop na jejich prodej. Sklo vytřeme do sucha a vyleštíme papírovými utěrkami nebo hadříkem bez chlupů. Výsledek je dokonalý a ani větší okno vám nezabere víc než půl hodiny.

Použití stěrky

I když máte hodně oken a navíc velkých, není důvod k panice. Naučte se pracovat se stěrkou. Mytí oken se zrychli. Při výběru stěrky dejte pozor aby byla rovná, pružná a pevná, s gumovým lemem – dobře přiléhá ke sklu a bude po něm dobře klouzat. 

Nejprve okno namočte vodou a pak už jen vodu s nečistotami stáhněte stěrkou dosucha. V tomto případě nepotřebujete ani žádná leštidla nebo papírové utěrky či hadry, výsledek se dostaví in´hned po setření stěrkou.

Ocet – čistící prostředek

I mytí oken v ekologicky smýšlejících domácnostech může být snadné, ikdyž nepoužijete chemické čističe. Ocet je všestranný čistící prostředek. Funguje opravdu skvěle, a to i na sklo. Odmastí ho, dá mu lesk, zlikviduje šmouhy. Můžete ho přilít přímo do vody, s kterou budete okna mýt, nebo si ho dáte do rozprašovače a na závr s ním okna vyleštíte. Ocet můžete využívat nejen na okna, ale i při běžném úklidu domácnosti.

Tip na závěr – přípravky odpuzující vodu

Na trhu jsou k dostání prostředky obsahují alkohol (také tenzidy, těm se ale raději vyhněte, jsou škodlivé), což způsobuje, že voda stéká z oken mnohem rychleji a kapky tak nestačí na skle zaschnout a tvořit mapy či šmouhy. Okno tak vydrží déle zářit čistotou. Ještě lepší jsou přípravky, které obsahují nanočástice. Při použití prodloužíte čistotu oken až o několik týdnů.

Zdroj: Svět oken, Mimibazar, foto: Pixabay

Tags : okna

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku