close
peníze

Pořizujete si do svého domova nejnovější vybavení a milujete všemožné vychytávky? Abyste svého příštího nákupu nelitovali, přinášíme vám seznam věcí, které si raději nepořizujte.

Ne všechna vylepšení domácnosti vám skutečně usnadní život

Domov by měl být místem, kde se cítíte šťastně, nabízí vám dostatek pohodlí a usnadňuje vám život. Na trhu se objevují stále nová a nová vylepšení, ale řekněme si to narovinu – některá z nich jsou ztrátou peněz a jejich nákupu byste pravděpodobně litovali. Čeho byste se měli ve svém vlastním zájmu raději vyhnout a proč?

Umístění dřezu ve středovém ostrůvku

Máte kuchyň, jejíž součástí je také středový ostrůvek? I když to může být lákavé, nepodlehněte nutkání nechat si do něj umístit kuchyňský dřez. Toto řešení je nepraktické jak z finančního, tak i praktického hlediska. Protože ve vašem kuchyňském ostrůvku pravděpodobně není vodovodní potrubí, čekala by vás investice do potrubí a následně i do dřezu a ostatního příslušenství. Mnohem praktičtější je ponechat kuchyňský dřez zapuštěný v lince vedle pracovní desky a plotny.

Venkovní pec na pizzu

Milujete italskou kuchyni a pizzu byste mohli jíst od rána do večera? V současné době je možné si zakoupit venkovní pec na pizzu, ve které si můžete péct pizzu podle libosti v libovolnou denní i noční dobu. Než se pro tento nápad nadchnete, buďte k sobě upřímní a zamyslete se nad tím, jak často byste ji skutečně používali. Instalace venkovní pece na pizzu je zbytečně nákladná a málokomu se tyto náklady pravidelným používáním skutečně vrátí. Neprovozujete-li v zahradě pizzerii, koupě pece na pizzu se vám skutečně nevyplatí.

Luxusní high-tech toalety

Je vaší njeoblíbenější místností ve vašem domově koupelna a investujete do ní nemalé peníze? Než začnete uvažovat nad koupí luxusní high-tech toalety, zastavte se. Ano, high-tech toalety skutečně připomínají zařízení z budoucnosti a možná dokonce i ze sci-fi filmu, ale jsou skutečně nutností? Za jejich vlastnosti si totiž pořádně zaplatíte. Přestože bude každá návštěva koupelny připomínat návštěvu luxusního spa centra, investice do ultra moderní toalety je ve finále synonymem spláchnutí několika desítek tisíc do záchoda. Ve vašem domově se zcela určitě najdou jiné věci, které vám poskytnou pohodlí a jejich investice se oproti high-tech toaletě skutečně vyplatí.

Designové polštáře

Věděli jste, že si na svou pohovku či postel můžete koupit designové polštáře? Jejich cena se může vyšplhat až k šesti tisícům korun za kus. Ať už jsou tyto polštáře sebekrásnější, skutečně je potřebujete? Interiéroví designéři se shodují na tom, že je mnohem praktičtější investovat do kvalitního povlečení, dek a polštářů. Designový polštář by byl sice nádhernou dekorací, ale není přece jen důležitější vaše pohodlí?

Podlahové topení

Život v paneláku a bytovém domě s sebou přináší jistou výhodu: většinou jsou totiž veškeré podlahy teplé a kdykoliv můžete doma chodit naboso. Toto ale nemohou prohlásit majitelé domů. Pro ně je zcela automatické nošení teplých ponožek a domácí obuvi. Samozřejmě se nabízí snadné řešení – instalace podlahového topení. S ním se ovšem pojí jedno velké ale.

Důležité je totiž umístění podlahového topení. Než se rozhodnete do místnosti podlahové topení nainstalovat, dobře si vše vypočítejte. V malých prostorech je mnohem výhodnější pořízení klasického radiátoru. Někdy je volba podlahového topení nevhodná kvůli materiálu vaší podlahy. Některé druhy dřeva mají špatnou tepelnou vodivost a zbytečné je podlahové topení také v místnostech s kobercem.

Samostatná šatna

Snem mnoha lidí je samostatná šatna, ve které můžete skladovat veškeré své oblečení i obuv. Díky tomu si ušetříte místo v ostatních místnostech a máte dokonalý přehled o všem vašem oblečení i botách, které vlastníte. Ovšem vybudování vlastní šatny je praktické pouze v případech, kdy máte dostatek ostatních místností. Jestli se kvůli vlastní šatně hodláte vzdát ložnice a budete spát na rozkládacím gauči v obývacím pokoji, budete toho brzy litovat.

Netradiční barvy a nástěnné malby

Plánujete-li se v budoucnu přestěhovat a váš současný domov je dočasný, nepřehánějte to s malováním a výzdobou zdí. Pokud se budete chtít bytu či domu zbavit a najít dobré kupce, nejlépe na ně zapůsobí interiér v neutrálních barvách, který působí čistým a vzdušným dojmem.

S nadměrným množstvím barev na stěnách a stropě byste se ale měli krotit i v případě, že žádné stěhování neplánujete. Jedná-li se o barvy, které jsou aktuálně trendy, ale žádný váš nábytek se k nim nehodí, budete toho litovat dřív, než si myslíte. Místo pravidelného malování a přemalovávání stěn raději pravidelně měňte dekorace. Bude to mnohem levnější.

Zimní zahrada

Toužili jste vždy po vlastní zimní zahradě, kde si v libovolnou roční dobu budete moci užívat sluneční paprsky? Proměna jedné z místnosti v domě na zimní zahradu zní velmi lákavě, ale mnohem více se vyplatí v zemích na jihu Evropy než v České republice. Pokud nebudete chtít platit za vytápění místnosti, od podzimu do jara v ní příliš času nestrávíte. Není proto mnohem lepším řešením užívat si pobyt na čerstvém vzduchu ve vaší zahradě?

Než se pustíte do výrazných změn ve vašem domově, dobře si vše promyslete a hlavně propočítejte. Investice do některých věcí je totiž špatným nápadem již od samotného začátku a peníze se vám již nikdy nevrátí. Příkladem toho je umístění dřezu do kuchyňského ostrůvku, koupě venkovní pece na výrobu pizzy, přebudování jediné ložnice na samostatnou šatnu a podobně.

Zdroj textu: www.loveproperty.com, www.realsimple.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : peníze

Komentáře k článku