close
white-2563976_640

Aby vám nová okna dlouho a správně sloužila, je důležité zaměřit se na jejich správné usazení. Základem je připravit si správně stavební otvor, do něhož okno umístíme a následně správný postup usazování.

Stavební otvor bývá obvykle o 3 – 4 cm větší než usazované okno. Znamená to, že mezi stavebním otvorem a rámem okna je 1,5 – 2 cm široká spára na montážní pěnu. Větší spáry jsou pro správnou funkci okna nevhodné.

Instalace okenního rámu

Než začnete usazovat okenní rám, demontujte okenní křídla se skly. Jednak bude rám rázem o poznání lehčí, takže s ním bude snadnější manipulace, jednak vám nebudou křídla při práci vadit. Otvor pro okno i rám zbavte prachu a nečistot, na okenní rám nalepte pásky. Potom rám vložte do otvoru a pomocí klínků ho přesně vyrovnejte podle vodováhy ve všech směrech. Kontrolujte si také hloubku usazení ve stavebním otvoru; měla by být ve všech oknech stejná kvůli celkovému vzhledu domu i kvůli hloubce parapetů.

Do stavebního otvoru se okenní rám usazuje dvěma způsoby: buď pomocí páskových kotev, které se připevní na rám a následně pomocí turbošroubů upevní do ostění, nebo ukotvení pomocí turbošroubů skrz rám přímo do ostění. Turbošrouby se kotví přes vnitřní rám do stěny. Pokud rám okna kotvíte pomocí montážních kotevních plechů, pásky se zapracují pod omítku tak, že později nejsou vidět.

Dohotovení usazení okna

Když je rám správně usazený a vyrovnaný podle vodováhy, nasaďte zpět okenní křídla a spáry vyplňte montážní pěnou. Používá se nízkoexpanzní pěna a pásky, které odvádějí vlhkost a zabraňují znehodnocení pěny UV paprsky. Navíc při ořezání pěny vzniká riziko nasákavosti.

Páska na okenním rámu utěsňuje připojovací spáru, aby neutíkalo teplo a aktivně odvádí vodu z připojovací spáru. Zamezuje tak tvorbě plísní, studených rohů a riziku tepelných mostů. Při aplikaci pásky dbejte na to, aby šla páska z vnější strany omítnout.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku