close

Ať už pracujete z domova a potřebujete si někde v bytě vytvořit home office, nebo jste jen manuálně zruční a mít nějaké místo na šití, tvoření dekorací či na něco úplně jiného, je čas přemýšlet o tom, kde si zařídit pracovní koutek.

Často nepotřebujete ani velký prostor, jen odpovídající vybavení, které nejen že zajistí dostatek pracovního i úložného prostoru, ale bude pohodlné a zároveň ergonomické, aby se dobře pracovalo a páteř netrpěla.

Když máte všechno po ruce

I na malém prostoru si můžete vytvořit pracovní kout takový, do kterého se vejde všechno, co potřebujete. Řešením jsou úzké vysoké regály a police, mohou být i zavěšené na zdi. Rozhodně se zaměřte na dostatečně velkou pracovní plochu, kam se vám vejdou vaši pracovní pomocníci, ať už je to notebook či monitor, případně šicí stroj, laminovačka, prostě to, co ke své práci používáte. Na další potřeby se budou hodit poličky nebo kontejnery na kolečkách, které dobře zajedou pod pracovní desku, ale jsou kdykoliv k dispozici. Pro šití a další kreativní činnosti, při nichž je třeba stovky drobností, je užitečné pověsit si na boky stolu nebo přímo na zeď kapsáře.

Správný stůl i židle

Pracovní stůl vybírejte tak akorát vysoký, případně volte model s nastavitelnou výškou. U nízkého stolku byste se hrbili, u hodně vysokého vás budou brzy bolet ruce, jak je stále budete držet ve výšce. Dobrý způsob, jak vybírat pracovní stůl i židli, je pravidlo 90° – vaše tělo by mělo ve všech částech svírat pravý úhel: ruce v loktech, když je položíte na pracovní desku, tělo v sedu, nohy v kolenou a kotnících při položení chodidel na podlahu nebo podnožku. Také ruce na opěrce židle by měly svírat ideální pravý úhel.

Při dlouhém sezení ale i na té nejlepší židli dochází k utlačování vnitřních orgánů, je proto dobré nesedět déle než hodinu. Pak vstaňte a tvořte ve stoje, pokud vám to konkrétní práce dovolí, nebo zkuste použít klekátko.

Tags : Home officepráce z domovapracovní koutpracovní koutek

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku