close
bungalow-20544_640

Léto je jako stvořené pro lenošení na zahradě. A k dokonalé zahradě patří dokonalý trávník. Abychom ale měli krásně hustý, zelený a rovně zastřiženou travičku, musíme jí dát, co potřebuje. A to hned na jaře.

Založit trávník a pečovat o něj tak, aby byl takový, jaký si ho přejeme, vyžaduje několik přípravných aktivit. Aby se tedy co nejdříve zelenal dokonalý trávník i na vašem pozemku, přečtěte si návod zkušených zahrádkářů.

7 tipů pro dokonalý trávník

Zahrádkářské sedmero pro dokonalý trávník vám přehledně odhalí co dělat krok po kroku. Jdeme na to!

1. Ukliďte

Na jaře, ještě předtím, než začne trávník růst, je potřeba zbavit celý pozemek odumřelé trávy, spadaného listí, jehličí, větviček a všeho, co by později mohlo překážek sekačce na trávu.

2. Vertikulujte

na pozemku, kde máte trávník založený, může být zplstnatělá loňská tráva nebo mech. Ani jedno nechcete, protože to brání pronikání vody, vzduchu a živin do půdy. Mechu i plsti se zbavíte vertikutací, tedy “prořezáním” půdy do hloubky asi 3 mm.

3. Provzdušněte

Provzdušňování pomáhá trávníku vytvořit lepší podmínky pro přístup vzduchu, vody a živin. To se vám povede vpichy vidlí, pročesáním trávníku a zbavením ho plsti či mechu (obzvlášť pokud mulčujete). Trávník se vyplatí provzdušnit i vícekrát v roce.

4. Dosejte

Jestli vám se po zimě objevily lysiny, tedy holá míst v jinak kompaktním trávníku, stačí je znovu osít. VYberte opravdu kvalitní osivo a pamatujte: aby semena vzklíčila, nesmí vyschnout.

5. Zalévejte

Trávník potřebuje vláhu, aby byl zelený a hustý. O to víc, jestliže je nově založený. Jestli vám totiž semena ze začátku vyschnou, nevyklíčí a budete muset provést osev znovu.

6. Hnojte

Aby tráva pěkně rostla, potřebuje tráva především dusík, fosfor a draslík. Samozřejmě jí neuškodí ani další živiny. Dobře pohnojená tráva je hustší, zelenější a odolnější vůči chorobám, mechu a plevelu.

7. Posekejte

Většinou se doporučuje poprvé sekat trávník při výšce 7-10 cm a zkrátit jej asi o třetinu. I později je lépe nechat aspoň 5 cm vysokou trávu, při nižší výšce hrozí vysychání trávníku a snížení biomasy kořenů. Takový trávník nepřežije letní vedra.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku