close

Češi bazény na vlastním pozemku prostě milují. Nadzemní i zapuštěné, malé či velké – pomalu na každé druhé zahradě dnes najdete bazén. Chystáte si také jeden pořídit? Pak nejprve najděte vhodné místo pro bazén, které by mělo splňovat několik kritérií.

Bazén by měl tak nějak přirozeně zapadnout do celkového konceptu zahrady. Samozřejmě, pokud máte na pozemku jen udržovaný trávník, tato starost odpadá. Při výběru vhodného místa ale i tak dodržte několik praktických zásad.

Místo na slunci

Určitě se chcete koupat ve vyhřáté vodě a ideálně se ještě u bazénu opalovat na lehátku. Proto je důležité, aby na místo, kde bude stát bazén, svítilo přes den co nejdéle slunce a bylo chráněné před větrem. 

V rovině

Jednodušší je postavit si bazén na rovném kusu pozemku, aby se nemusel terén vyrovnávat. Nadzemní bazény vyžadují naprosto vodorovný terén, u hloubených se dá terén během výkopových prací vyrovnat.

Dost velký kus zahrady

Jestli chcete bazén kde si budete moci opravdu zaplavat, počítejte s tím, že budete muset oželet opravdu velké místo. Rozhodně by ale nemělo být větší než polovina zahrady. Pokud nemáte dostatek místa, snad postačí na osvěžení v horkých letních dnech alespoň menší, třeba nadzemní bazén.

V soukromí

Většina z nás má raději, když může relaxovat a užívat si vodních hrátek v soukromí, chceme být chránění před zvědavýma očima kolemjdoucích. Také hluk z ulice by vás mohl obtěžovat, jestliže nevyberete místo dost zodpovědně. Předzahrádka není pro stavbu bazénu vhodné řešení.

Ne pod stromy

jestli bude v bezprostřední blízkosti listnatý strom nebo keře, počítejte, že se listy vždy nějak dostanou do bazénu. A vás čeká častější čištění vody. Postavte si bazén raději co nejdál od stromů, jak jen to bude možné.

Místo pro příslušenství

Kromě prostoru pro bazén počítejte s místem pro filtraci. Nemusí být sice v bezprostřední blízkosti, nesmí být ale dál, než 15 metrů. Také tepelné čerpadlo potřebuje kolem sebe dostatek prostoru.

Tags : bazén na zahraděstavba bazénu

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response