close

Výsadba trávníkuPředevším majitelé zahrad neznají lepší pocit, než pohled na dokonale upravený a hustě zelený trávník. Bohužel ne každý má to štěstí, že mu za domem roste pěkná travička, kterou by se mohl s klidným srdcem chlubit všem sousedům a sklízet tak závistivé pohledy kolemjdoucích. Jasně zelená barva rok za rokem není až taková samozřejmost. Většinu z vás proto pohled na vaši zahradu spíše sužuje, než aby vám přinášel radost. Obecně platí, že jednou za čas je třeba vysadit trávník nový a začít tak zase úplně od píky. Pokud je to i váš případ a vy jen nedočkavě čekáte, až vám tento počin počasí dovolí, pokračujte ve čtení dnešního článku. Poradíme vám, jak na výsadbu trávníku krok za krokem.

 1. Příprava půdy

  Není žádným překvapením, že základem krásného trávníku je správná příprava půdy. Zaměřte svou pozornost na plochu, kam se chystáte nový trávník vysadit. Tu nejprve musíte zbavit veškerých kamínků či plevele a důkladně ji prokypřete. Kypření rozhodně nepodceňujte, protože by mělo sahat až do hloubky 15-25 cm. Pár dní před tím, než se pustíte do samotného setí, půdu ještě prohnojte vhodně zvoleným hnojivem.

 2. Doba: kdy a kam trávník vysadit?

  Zajímá vás, jaká půda je pro trávník ideální? Inu, úplně nejlepší je lehká potažmo i středně těžká písčito-hlinitá půda. Nebojte se, trávník vám samozřejmě vyroste i v jiných typech půdy, jen možná nepočítejte s až tak vysokou kvalitou. Co se ideální doby týče pro setí trávníku týče, odložte to až na konec léta. Posunete-li to až na začátek podzimu, získáte dostatečně vyhřátou půdu, kterou ale díky častým srážkám nebudete muset tolikrát uměle zavlažovat.

 3. Není semeno jako semeno, aneb jaké je to travní?

  Věřte nebo ne, ale není tráva jako tráva. Na první pohled to tak možná nevypadá, ale skutečně je tomu tak. Travních směsí je k dostání pestrý výběr a mezi sebou se navzájem liší nejen odolností, ale samozřejmě i vzhledem. Až budete vybírat,berte v potaz skutečnost, jak bude váš trávník využíván a zatěžován. Je třeba myslet i na to, kolik času jste ochotni vašemu novému trávníku věnovat.

 4. Jaké jsou typy trávníků?

  Snad jako ve všem, i co se trávníku týče, je jich hned celá řada. Nejméně náročný na údržbu je extenzivní trávník, který je zároveň vysoce odolný. Střední cestičku může představovat rekreační trávník, který je středně odolný a znáte ho především z rekreačních zahrad – jak už vypovídá samotný název. Nevyžaduje sice žádnou zálivku, ale počítejte s tím, že jej budete muset sekat v intervalu dvou týdnů. A na samotné špici nejnáročnějšího trávníku je nízce kosený okrasný trávník. Ano, vypadá sice dokonale a je velice jemný, ale nejvýznamnější nevýhodou je fakt, že jej budete muset 1x týdně kosit a pravidelně zalévat.

Tags : trávníkvýsadba trávníku
Nikol Bláhová

The author Nikol Bláhová

Leave a Response