close
Trávník

Mech v trávníku – problém nebo požehnání?

shutterstock_285803726

Určitě jste se již setkali i vy s mechem v trávníku. Jedná se o vizuálně nepříjemnou záležitost, která kazí dojem s upravovaného a udržovaného travního porostu. Je však důležité hned v úvodu osvětlit, zda je mech v trávníku vždy nežádoucí?

shutterstock_285803726
Mech v trávníku

Ve většině případů se proti mechu bojuje

Velice často, téměř vždy, se snažíme mech z trávníku odstranit. Nejen, že takový trávník plný mechu nevypadá hezky, ale rovněž udržuje kyselost v půdě, která může trávě, ale i jiným rostlinám v okolí škodit.

Mech také může bránit růstu nové trávy, pokud jste provedli prosetí trávníku z důvodu jeho obnovení nebo řídkosti.

A jak mech z trávníku odstranit? Nejčastějším způsobem je tzv. provzdušnění trávníku. Jde o typické jarní vyhrabávání. Obecně také platí, že je dobré trávník na jaře provzdušnit i do hloubky – jsou k tomu určeny speciální nástroje nebo zařízení.

Při mulčování je zvýšené riziko

Pokud trávník sečete tak, že nesbíráte trávu do zásobníku, ale probíhá mulčování, tj. posečená tráva padá znovu na trávník, může v některých případech tento postup podporovat růst mechu.

Není to však jediný rizikový faktor. Pokud je například vlhký a málo slunečný rok, případně je část trávníku trvale ve stínu, je zde opět větší pravděpodobnost růstu mechu. Hodně také záleží i na tom, v jakém terénu, respektive druhu půdy, je trávník nasetý, i na orientaci v závislosti na světové strany.

Mech může být i prospěšný

Mech však nemusí být v trávníku vždy pouze a jen na škodu. V některých případech ho můžete i uvítat. Je to například tehdy, pokud potřebujete v zemi udržet vlhkost. Mech toto zajistí.

Zároveň může být mech i ochranou trávníku před promrznutím v zimním období.

Těžko tedy říci, zda převažují klady, nebo zápory. Spíše je zažito, že mech v trávníku je nežádoucí.

Komentáře k článku