close

Dokonale upravený, hustý a pevný živý plot potřebuje pravidelnou péči. Musíte ho dostatečně zavlažovat, dodávat mu živiny a zejména ho zastřihávat a seřezávat, což je především u velkých ploch a tvrdších dřevin dost náročné. Pokud si tuto námahu chcete ulehčit, vyměňte klasické ruční nůžky na živý plot za elektrické. Ušetří vám nejen spoustu úsilí, ale také času. Právě vhodně zvolené nářadí je základ každé dobře odváděné práce v zahradě.

OBR_1

Proč a kdy je potřeba plot stříhat?

Stříháním dodáte živému plotu tvar a postaráte se o to, aby houstnul a vytvářel tak ochrannou a neprostupnou bariéru. Důkladné prořezávání se provádí dvakrát v roce, zpravidla v červnu a na přelomu srpna a září, u opadavých rostlin po opadu listů.

S elektrickými nůžkami na různé druhy dřevin

Mnozí se mylně domnívají, že stříhání vyžaduje jen pečlivě tvarovaný plot. Ale i u toho volně rostoucího je na místě starat se o větvičky suché nebo takové, které prorůstají do vedlejších keřů. Je vhodné rozlišovat, o jak starou a silnou dřevinu jde. Na ty mladší a měkčí doporučujeme elektrické nůžky s příkonem motoru okolo 450 W. S těmi staršími si perfektně poradí modely o výkonu 600–700 W.

Elektrické nůžky BOSCH AHS 55-16 -  Příkon 450 W, délka pracovní lišty 550 mm, hmotnost 2,6 kg, rozestup nožů 16 mm
Elektrické nůžky BOSCH AHS 55-16 –
Příkon 450 W, délka pracovní lišty 550 mm, hmotnost 2,6 kg, rozestup nožů 16 mm

Čím je plot větší a pevnější, tím delší by měla být lišta nůžek. Pak velmi jednoduše dosáhnete rovného a precizního střihu. Základní modely mají čepele dlouhé zhruba 45–55 cm a jsou určeny pro středně velké keře. Pokud vaši zahradu zdobí mohutný a vysoký plot, pak volte délku okolo 60 cm.

Pozornost věnujte také větvím. Podle toho pak vyberete rozestup jednotlivých nožů na liště, který by měl být větší než síla jednotlivých větviček. Nabídka trhu je velmi široká, můžete tak narazit na nástroje s šíří střihu od 14 až k 26 mm.

OBR_3

Snadné ovládání a manipulace pro skvělé výsledky

Aby se dařilo zastřihávat keře podle představy, musí se vám se zvoleným nástrojem lehce pracovat. Elektrické nůžky na živý plot toto beze zbytku plní. Jednoduchá obsluha je jejich velkou předností. Navíc mají nízkou hmotnost, takže s nimi mohou pohodlně manipulovat i ženy nebo senioři. Některé modely jsou dokonce vybaveny otočnou rukojetí, kterou lze různě nastavovat do požadované polohy podle směru a pozice stříhání, nebo antivibračním systémem pro komfort i při delších úpravách plotu.

Podmínkou kvalitně provedeného střihu je dále bezpečnost při práci. Tu zajišťují prvky a funkce, jako je například obouruční spínač proti nechtěnému zapnutí nůžek při přenášení a další manipulaci, brzda či ochranný kryt.

Tags : elektrické nůžkyživý plot
Marks

The author Marks

Leave a Response