close

Během podzimu je sice ještě poměrně příjemné počasí pro vás i váš trávník, je ale čas připravit ho na zimu. Se správnou péčí se váš trávník na jaře krásně zazelená a bude důstojnou ozdobou vaší zahrady.

I když se o trávník staráte v podstatě po celý rok, na podzim jsou důležité nějaké práce navíc, aby byl váš trávník i na jaře v dobré kondici. Jaké kroky je třeba podniknout na podzim?

Sekejte až do listopadu

Trávník se pravidelně seká po celou sezónu a i na podzim je to důležité. Přestat se sekáním  můžete v době, kdy se denní teploty ustálí na teplotě do 7° C, v té době už tráva přestává růst. Po celou dobu ale pečlivě odhrabujte spadané listí a odstraňujte i posekanou trávu, aby se pod vlhkou vrstvou nezačala tvořit plíseň.

Nutnost jménem vertikulace

Bez ohledu na to, jestli máte vertikulátor nebo jen vertikulační hrábě, pro trávník je na podzim zásadní provzdušnění. Vertikulací se do země, která je na podzim vlhčí a těžší, dostane dostatek čerstvého vzduchu, navíc se rozruší travní plsť. Ta vzniká ze zbytků posečené trávy, z mechu i z odumřelých rostlin a brání trávníku dýchat. Brání také vodě a živinám dostat se hlouběji do půdy, takže travní porost slábne a novým semenům se nedaří zakořenit.

Nenechte se zmást tím, že po vertikulaci vypadá trávník mnohem hůř. Je to jen dočasné, brzy se trávník vzpamatuje a bude zase krásný.

Dodejte mu před zimou živiny

Když je trávník provzdušněný, pohnojte ho. Hnojivo mu dodá dostatek živin, aby rostliny byly dost silné a přečkaly zimu bez úhony. Na podzim hnojte trávník speciálním hnojivem určeným pro chladnější dny. Takové hnojivo obsahuje vyšší podíl draslíku, díky němuž se trávník rychleji vzpamatuje po vertikutaci. Travní pletivo vyzraje a trávník bude dostatečně připravený zvládnout zimu. Jestli vás trápí i výskyt mechu v trávníku, zapravte o země také dostatek dusíku, například rohovou moučku.

Tags : podzimní péče o trávníktrávník na podzim
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response