close

Pokud máte to štěstí a vlastníte chatku, asi vás už napadlo, jak by bylo možné ji zrekonstruovat a přizpůsobit současným požadavkům. Často jde o dřevěné objekty staré desítky let, které se dědí v rodině z otce na syna, a našim dnešním představám o rekreačním objektu, nebo dokonce o domečku vhodném k celoročnímu užívání, prostě neodpovídají.

Dříve jich byly plné stráně, vznikaly celé chatařské osady, ale dnes už jedna po druhé mizí, protože neodolaly času a povětrnostním podmínkám. Přesto je možné i dřevěnou chatku zrekonstruovat a prodloužit jí životnost o další roky.

Zkontrolujte a ošetřete konstrukci

Dřevěné trámy mohou v důsledku vlhkosti uhnívat. Abyste to zjistili, musíte chatku “očesat až na nosné trámy a zkontrolovat celou konstrukci. Jestliže objevíte napadené kusy je třeba je vyměnit a následně všechny ošetřit protiplísňovým nátěrem.

Jako prevence před působením vlhkosti na konstrukci je dobré ukotvit trámy do kovových patek. Určitě také neprohloupíte, když si kolem chaty vyhloubíte asi půlmetový příkop a základy obložíte hydroizolační folií.

Pro celoroční užívání rozhodně zateplete

Výhodou zateplených dřevostaveb je nižší spotřeba energií na vytápění. A platí to i pro rekreační chatky. Dříve, než obložíte konstrukci vnitřními i vnějšími stěnami, vycpěte konstrukci minerální vaou. Ta je v případě dřevostavby vhodnější proto, že lépe odolává požáru. Navíc ji můžete použít i v případě, že zdi nejsou úplně rovné, a do míst těžko přístupných.

Teprve po zateplení realizujte vnitřní i vnější obklady. Nejsnadnější práce bude asi s OSB deskami, případně použijte palubky z měkčího dřeva. Když je základ zdí hotov, ošetřete je lakem proti vlhkosti (případně proti plísni a škůdcům) a teprve potom obložte vrchním obkladem z tvrdšího dřeva. Tvrdé dřevo samo o sobě dobře odolává povětrnostním vlivům, přesto je dobré ho impregnovat olejovým nátěrem.

Tags : oprava dřevěné chatyrekonstrukce chaty

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response