close

Do bytu vám táhne a vy se už teď děsíte účtu za topení? Ještě je čas vyměnit stará okna za nová. Když je budete vybírat, nekoukejte jen na cenu. Levná okna nemusí být tou nejlepší a nejlevnější variantou. Na co si dát při výběru nových oken pozor?

Plastová okna
Plastová okna

Každý se snažíme ušetřit nějakou tu korunu. Proto se poohlížíme po levnějších variantách toho, co zrovna sháníme. Ne vždy to je ale správné řešení. Třeba právě u oken to nemusí znamenat úsporu, ale náklady navíc a velké zklamání.

Nešetřete na kvalitě, vyplatí se vám to!

Plastová okna určitě nevybírejte jen podle ceny. Jejich kvalita je schovaná uvnitř profilu, tedy tam, kam nevidíte. Abyste ji spatřili, museli byste okno rozřezat.

Výběrem dodavatele to začíná

Rozhodnutí o pořízení nových oken už padlo, co dál? Výběr dodavatele, u kterého si okna koupíte nepodceňujte. Pamatujte na to, že se na něj možná budete obracet i poté, co okna koupíte a namontujete.

Okna by měla sloužit desítky let a nikdy nevíte, kdy budete potřebovat servis nebo opravu.

  • Poptejte se na zkušenosti svých známých.
  • Zjistěte si, zda je vybraný dodavatel, nejen dodavatelem, ale i výrobcem. To je ta nejlepší možná kombinace.
  • Zkuste se informovat na možnost návštěvy závodu, kde svá okna vyrábí. Kdo vás tam pozve, za kvalitou svých oken si stojí, nic neskrývá.
  • Ptejte se a chtějte odpovědi na všechny otázky.

Co je důležité o oknech vědět?

Při výběru oken nezáleží na druhu materiálu, ale na vlastnostech okna a typu zasklení. Na co si dát dobrý pozor?

Zajímejte se o profil plastových oken

Chtějte profil třídy A, tedy profil s největší tloušťkou pohledových stěn. Podle normy je to min. 2,8 mm (3mm +/-0,2mm). Takový profil má logicky i větší plochu svařeného materiálu a vykazuje větší pevnost svařovaných spojů. Přednost dejte plastovým profilům z prvomateriálu, tedy bez příměsi recyklovaného plastu ze starých oken. Kvalita totiž může záviset na použité směsi plastů.

Kvalitní okenní profil by měl být také dobře vyztužený. Jen tak vám zajistí dobrou tvarovou stabilitu okna. Profily v tmavších dekorech se totiž vlivem slunečního žáru mohou ohřát na 70°C i víc, což může mít za následek zkroucení rámů a křídel. Tomu zabrání jedině dostatečně silná kovová výztuha uvnitř profilu.

Náš tip: Vše by mělo být jasně vymezeno i ve smlouvě, pohlídejte si to.

Nepodceňujte ani výběr kování

Právě kování totiž zodpovídá za správnou funkčnost oken a jejich odolnost proti vypáčení. Dnešním standardem je celoobvodové kování.

Jde o systém čepů, táhel, otvíracích nůžek a dalších kovových částí, které umožňují ovládání okna jednou kličkou. Čím víc uzamykacích a uzavíracích bodů je po obvodu okna umístěno, tím líp okna seřídíte. Zatímco uzavírací bod je ten, kde se čep na křídle dotýká protikusu na rámu, v místě uzamykacího bodu čep pevně zapadne do speciálního kamene na rámu okna.

Náš tip: Nechte si uzamykací a uzavírací body ukázat na vzorkovně dodavatele. Čím více jich bude mít, tím lépe. Třeba VEKRA standardně vyrábí plastová okna se 3 uzamykacími body, což je výrazně nadstandardní řešení mezi výrobci a dodavateli oken.

Dvojsklo nebo trojsklo?

Trojsklo je sice o něco dražší, má ale lepší tepelně izolační vlastnosti. Spolu s teplými meziskelními rámečky výrazně omezuje rosení oken. Zajímat by vás měla i to, jak hluboko je zasklení osazeno v okenním profilu.

Trojsklo
Trojsklo

Můžete mluvit i do použitého těsnění? Chtějte ručně vkládané!

Bude pružné po celém obvodu a okna budou lépe těsnit. Výroba takového okna je trochu náročnější na lidskou práci a okno může být ve výsledku dražší, ale stojí to za to. Pokud si pořídíte plastová okna s těsněním svařovaným současně s profilem, může být v rohu „tvrdá pecka“. Rám pak nemůže dobře přilnout ke křídlu a v těchto místech a v jejich okolí může protahovat.

Navíc, pokud budete potřebovat těsnění vyměnit, budete muset povolat odborníka. Při výměně se pak může stát, že roh nebude jemně profrézován pro usazení těsnění a dodatečnou úpravou může dojít i k poškození okna a tím i k trvalé netěsnosti.

Tags : plastová okna
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response