close
design-2411846_640

Ať už máte na pasivní domy jakýkoliv názor, jedno je jisté: pasivním, nulovým a energeticky aktivním domům patří budoucnost. Od r. 2020 se má v tomto směru změnit i legislativa, novostavby by měly být energeticky co nejméně náročné. Přestože pasivní domy mají řadu nesporných výhod, přetrvává kolem nich řada mýtů.

Nejdříve je třeba si ujasnit, že ne vše, co se nazývá pasivním domem, je pasivní dům. Aby se dům mohl pyšnit tímto označením, musí v České republice splňovat standardy pasivních domů – TNI 73 0329 (30), který používá program Zelená úsporám. Dům bez těchto standardů, není pasivním domem.

Pasivní dům je drahý

Dost často se můžete setkat s názorem, že pasivní dům moc drahý. Fakt je, že náklady na jeho stavbu jsou asi o 10% vyšší než na stavu běžného domu. jenže právě díky dotaci z programu Zelená úsporám, to může být právě naopak – výsledná cena za pasivní dům může být nakonec nižší. I bez dotace se ale díky úsporám a vytápění rozdíl v pořizovacích nákladech vyrovná během několika let.

Pasivní dům je dřevostavba

A s tímto mýtem jde ruku v ruce druhý: pasivní domy jsou velké riziko v případě požáru. Ani jedno tvrzení není pravda. I když je vznik tohoto mýtu pochopitelný. Přestože je dřevostaveb mezi pasivními domy jen asi 60 %, obliba staveb z dřevěných konstrukcí vyplněných izolačním materiálem stále stoupá. A protože dřevo je hořlavé, automaticky se počítá s tím, že i dřevostavba rychle shoří. Není to tak. Dřevostavby splňují velmi náročné protipožární předpisy a a často jsou mnohem bezpečnější, než jiné typy konstrukcí.

V pasivním domě se nesmí otevírat okna a vzduch je vydýchaný

I tento výrok je dost nesmyslný. Především, okna si i v pasivním domě můžete otevírat, jak chcete. Klidně větrejte v zimě, v létě, celý den. Ale… Takové počínání nemá žádný smysl, díky řízenému větrání a rekuperaci tepla nikdy nebude v domě tak teplo, abyste museli otevřít okno a ochladit vnitřní prostory, ani tak “vydýcháno”, abyste museli pouštět do domu čerstvý vzduch. Okna v pasivním domě otevírat můžete, ale nebudete, protože byste ztrativli výhody pasivního domu.

Tags : dřevostavba

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku