close
Trávník

Provzdušňování trávníku: kapalné, či jádrové? Jaký typ zvolit?

obrázek_2022-07-28_094041584

Máte za domem zahradu, ale u sousedů je pořád tráva zelenější? Jedním z důležitých způsobů, jak vytvořit zelenou a zdravou trávu, je pravidelné provzdušňování trávníku. Stačí pár kroků a můžete se kvalitou svého trávníku rovnat kdejakým anglickým usedlostem.

Provzdušňování trávníku

Tradiční provzdušňování spočívá v kypření půdy, aby voda, živiny, vzduch a hnojivo mohly proniknout hlouběji. Tím se snižuje zhutnění půdy, zlepšuje se interakce mezi vzduchem a půdou a rozkládá se nadměrná plsť. Využívá se stroj, který z trávníku vytahuje malé hrudky půdy.

V posledních letech se začala prosazovat nová metoda provzdušňování trávníku zvaná tekutá aerace.

Co je to kapalné provzdušňování?

Tradiční provzdušňování známe každý – spočívá v odstraňování zátek z půdy nebo v děrování trávníku. Kapalné provzdušňování se od tohoto procesu značně liší – na trávník se jednoduše aplikuje obohacený tekutý roztok. Účinná látka, laurylsíran amonný, se běžně vyskytuje v mýdle. Roztok rozkládá husté částice v půdě a uvolňuje ji, čímž vytváří prospěšné průduchy.

Výhody kapalného provzdušňování

Hlavní výhodou je, že při tomto typu provzdušňování nemusíte nikde nic shánět – netřeba pronajímat či kupovat jakékoliv zařízení či provzdušňovací boty. Mnohdy to bývá také docela velká investice, kterou každý z nás, hlavně v dnešní době, ušetří.

Také je tento typ provzdušňování značně méně fyzicky náročné. Jádrové provzdušňovače bývají velké a těžké, zatímco kapalné provzdušňování lze provádět pouze s roztokem a postřikovačem na konci hadice.

Další výhodou je estetika – v trávníku nezůstávají žádné nevzhledné zátky, které jsou nežádaným výsledkem běžné aerace. Pod zemí také nebude nic poškozeno. Tradiční provzdušňovače mohou zasáhnout zavlažovací systémy, neviditelné oplocení pro domácí zvířata a kabelové vedení. Kapalný provzdušňovací roztok nepoškodí nic pod zemí. Některé tekuté provzdušňovací roztoky obsahují prospěšné železo, aminokyseliny a další látky, které vašemu trávníku prospívají.

Nevýhody tekutého provzdušňování

Je asi jasné, že rychlostí se nemůže tento typ provzdušňování rovnat s klasickým jádrovým provzdušňováním. Než se projeví první účinky, trvá to déle, nicméně účinky jsou často trvalejší. Také pokud máte příliš zhutnělou půdu, výsledek nebude až tak efektivní jako při jádrovém provzdušňování. Tekuté provzdušňovací přípravky nemají na zhutnění téměř žádný vliv, zejména ne v krátkodobém horizontu. Pokud je zhutněná půda vaším hlavním problémem, zvolte tradiční provzdušňování.

Také to není dobrá volba pro nově oseté trávníky. Otvory, které utvoříte při jádrovém provzdušňování totiž poskytují lepší podporu pro růst nové trávy. Semena potřebují kontakt s půdou, aby mohla vyklíčit. Při jádrovém provzdušňování vytahujete zátky, které se rozpadají, zakrývají semena a umožňují tak větší klíčivost. Semena také padají do otvorů provzdušňovače a vyklíčí i v nich. To se při použití tekutého provzdušňovacího přípravku nestane.

Nejvhodnější doba pro provzdušnění trávníku je na jaře nebo na podzim. Tehdy obvykle tráva nejvíce roste, což umožňuje rychlou obnovu trávníku. Postřik proveďte podle pokynů a poté trávník důkladně zalévejte po následující dva týdny. Za pár týdnů se budete těšit ze skvělých výsledků.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře k článku