close

Největší chyby, kterých se dopouštíme při čištění

obrazek_2022-07-26_150343450

Každá hospodyňka ví, jak je těžké udržet svou domácnost čistou, hlavně v případě, že se zde nacházejí děti. Takže každý den se snažíme uklízet, nicméně stejně je večer domácnost zase špinavá. Nic naplat, špína a bakterie u nás nemají co dělat, je třeba jim pravidelně čelit. Jaké jsou nejčastější mýty, které vám úklid ztěžují?

Špína na autě a jar

Je pravda, že auto byste měli čistit přípravkem, který odstraňuje mastnotu, nicméně prostředek na nádobí není dobrou volbou. Jar je vyroben tak, aby odstranil vše – včetně polymerů v laku vašeho vozu, což urychluje proces jeho oxidace. Namísto toho použijte speciální mycí prostředek vyroben přímo pro použití na lak na autě, který je mnohokrát šetrnější.

Lak na vlasy odstraňuje skvrny od inkoustu a fixů na oblečení

Tento trik je známý již mnoho let, ale pozor, dříve to bylo účinné, jelikož lak na vlasy obsahoval alkohol – složku, která byla na tyto skvrny účinná. Dnes je lepší použít prostě čistý alkohol a lak na vlasy vynechat. Nebo látku potřete přípravkem na odstraňování skvrn a pak ji vyperte v pračce.

Bílé víno odstraňuje fleky od červeného vína

Možná jste tento mýtus slyšeli, ale určitě to nezkoušejte – zbytečně tak akorát vyplýtváte další víno. Namísto toho nastříkejte na skvrnu trochu peroxidu vodíku.

Bělidlo je nejlepší čistič

Většina lidí má bělidlo spojeno s perfektní čistotou, každopádně tento úklidový mýtus neplatí. Ve skutečnosti bělidlo totiž vůbec nečistí. Ano, dezinfikuje, zabíjí bakterie a bělí skvrny, ale nečistoty a špínu z povrchů nevyčistí. Používejte raději klasické prostředky či jedlou sodu, která je skvělá v čištění čehokoliv.

Tření voskového papíru o podlahové lišty zabraňuje usazování prachu

Další mýtus! Voskový papír není na lišty vůbec vhodný, jelikož zanechává lepivý povlak, v němž se usazují chemikálie – takže byste museli čistit znovu. A co hůř, může přitahovat další prach a nečistoty. Podlahové lišty raději otřete hadříkem z mikrovlákna, který nasadíte na mop.

Co je voňavé, to je čisté

Možná si myslíte, že když něco voní, musí to být zaručeně čisté. Chyba lávky! Že je něco svěží a voňavé ještě neznamená, že zde nejsou žádné bakterie a nečistoty. Spreje na osvěžení vzduchu sice krásně voní, ale ve skutečnosti neodstraňují špínu, skvrny ani bakterie. Ve skutečnosti ani neosvěžují místnost. Pouze ji na čas provoní.

Použití leštidla na dřevo zkrášlí nábytek

Většina nábytku má dnes povrchovou úpravu, takže když jej budete chtít vyleštit pomocí leštidla, docílíte maximálně toho, že bude vypadat matněji. Dřevěný nábytek jednoduše čistěte bílým octem a hadýrkou z mikrovlákna.

Čištění křídové tabule sodou

ˇŘíká se, že po použití jedlé sody bude jakákoli „zapatlaná“ křídová tabule vypadat zase jako nová. Nicméně cukr obsažený v sodě ve skutečnosti ulpívá na povrchu křídové tabule a zanechává po sobě lepkavý a nepříjemný povlak. Raději smíchejte stejný díl octa a vody a opět použijte hadřík z mikrovlákna.

Otírání oken novinami

Určitě vám již vaše babičky říkaly, že pro čištění oken je úplně nejlepší použít klasické černobílé noviny, že jenom ty nechají okna zcela beze šmouh. To ale fungovalo před lety, kdy se inkoust odlepil a na okně vytvořit určitý film. Teď jsou ale noviny vyrobeny z takových materiálů, které jsou ještě méně účinné než papírové utěrky. Takže opět sáhněte raději po hadýrce z mikrovlákna a octu.

Čisticí roztoky působí okamžitě

Nikdy nemůžete čekat, že ihned po nastříkání povrchu čisticím prostředkem, budete mít dokonale čistý povrch bez jakékoli poskvrny. Po nastříkání čisticího prostředku jej musíte nechat určitou dobu vstřebat. Pokud jej setřete moc brzo, špína a bakterie zůstanou tam, kde jsou – a vy jenom zbytečně vyplýtváte svůj přípravek.

Poznali jste v těchto mýtech nějaké chyby, které děláte v domácnosti i vy?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : čištění

Komentáře k článku