close
Trávník

Nový trávník během horkých dnů: Jak na to?

obrázek_2022-06-27_114850392

Krásný zelený trávník je pýchou každého majitele zahrady či předzahrádky. Jestliže jste se rozhodli pro nový trávník, poradíme vám, kdy se pustit do jeho výsadby, jak je to s hnojením a sečením a jak často trávník zalévat.

1. Sázejte jen za tepla

Je obecně známo, že šanci na krásný zelený trávník máte tehdy, když ho vysejete během teplých dnů. Mnoho lidí dělá tu chybu, že jej sadí už začátkem jara, jenže to je doba, kdy je stále ještě chladno, nemluvě o ranních mrazících. Ujistěte se, že používáte velmi kvalitní osivo, které je vhodné do horkých dnů.

2. Pozor na zálivku

Jestliže trávník zasejete v období sucha a typických horkých letních dnů, měli byste ho zalévat dvakrát denně. Možná vám to přijde hodně, ale vězte, že semena potřebují zaklíčit a jak jinak, než ve vlhké půdě. Dejte si však také pozor na denní dobu, kdy trávník kropíte. Ideální je brzké ráno a večer, kdy už slunce tak nepraží. Přímé sluneční paprsky by trávník mohly spálit.

3. Se sekačkou opatrně

Je jasné, že jakmile vám trávník povyskočí, budete mít tendence vytáhnout sekačku a trávník posekat. Jenže i sečení je většinou kamenem úrazu. Nový trávník byste neměli sekat, dokud tráva nedosahuje ideálně k 7 centimetrům. Pokud by byla tráva nižší, mohlo by se stát, že nože ze sekačky by trávu poškodily, respektive ji vytahaly z půdy i s kořínky.

4. Semínka správně zasaďte

Častým problémem je také hloubka, do které zasadíte travní semena. Ta by měla být zasazena tak, ke svému klíčení k nim dosahovalo sluneční světlo, a zároveň potřebují teplo, vlhkost a vzduch. Proto sázejte travní semena lehce pod povrch půdy, aby jim nic nebránilo v cestě k jejich klíčení.

5. Vyhněte se hnojivům

V letních dnech dochází k tomu, že trávník je velice rychle vysušen. Proto se přes léto vyvarujte jeho hnojení. Aby hnojivo působilo tak jak má, je zapotřebí vlhkost, která rozvede živiny dolů ke kořínkům.

Zdroj foto: frepik.com

Tags : léto

Autor Michaela

Komentáře k článku