close
srarozitna-skrin

Jste zastánci názoru, že starožitnosti a moderní styl bydlení nejdou k sobě? Omyl. Starožitnosti mohou doplnit váš byt, dodat mu nádech historie a tajemna. Každá starožitnost má svůj příběh a je jen na vás, zda jej odhalíte.

Starožitná skříň
Starožitná skříň

Nebojte se kombinovat

Starožitnosti dokáží v kombinaci s moderními prvky vytvořit útulný a neotřelý domov. Snažte se vždy starožitné i moderní prvky sladit, ať už podle stylu, barvy nebo materiálu, z něhož jsou vyrobeny, aby byt nepůsobil ve výsledku naopak chaoticky.

Pokud jste se rozhodli pro propojení minulosti se současností, zkuste některé z následujících tipů:

  • Sehnat starožitnosti v barvě odpovídající stávajícímu vybavení je mnohdy nadlidský úkol, ale pokud vás osloví křeslo, taburet či židle a podobné kousky, nechejte je nově očalounit, aby ladily s vaším zařízením bytu.
  • Dejte starožitnosti možnost ukázat se jako unikátní kousek. Jak? Doporučuje se sladit moderní nábytek do neutrálních barev, které dají pěkně vyniknout vaší starožitnosti.
Starožitný stolek
Starožitný stolek

Starožitnost, to není jen masivní nábytek

Za starožitnost není považován jen masivní nábytek, ale i drobnější dekorační předměty – obrazy, zrcadla, starožitné sošky, svícny nebo třeba hodiny. Tyto starožitné kousky nemusí být prostorově náročné a uděláte s nimi spousty parády.

Nebojte se starožitnosti ukázat

Umístěte starožitnosti tak, aby byly na očích. Třeba starožitná soška na konferenčním stole, starožitný svícen na vnitřním okenním parapetu… Fantazii se meze nekladou. Možná, že přitáhnou zraky vašich návštěvníků a stanou se tématem hovoru.

Starožitný gramofon
Starožitný gramofon

Kontrasty provokují, ale také lákají

Staré vs. nové. Kontrasty v místnosti přitahují pozornost. Zkuste do jedné části místnosti umístit starožitný exemplář a na opačnou stranu stejný typ, jen v moderním provedení (např. hodiny, lampy, vitríny).

Nejste obdivovateli malířského umění minulých let? Pokoj můžete ozvláštnit také novodobým obrazem, který zasadíte do starožitného rámu.

Vytváření kontrastů s využitím starožitných a moderních prvků získává na popularitě. Proč se hned zbavovat starožitného nábytku a dekorace po předcích, když jej lze zakomponovat i do moderního bytu. Pěkné kousky pro oživení moderního interiéru lze mnohdy také nalézt ve starožitnictví. Starožitný nábytek, ale také dekorace, se dováží z řady evropských zemí a potěší nejen oko sběratele, ale také jako součást výbavy poskytne bytu onen tajemný nádech historie.

Tags : starožitný nábytek

Autor Jaroslav

Komentáře k článku