close
mans-hands-holding-shirt-with-dirty-stain-from-food-stain-soy-sauce-shirt-isolated_556462-168

Zažili jsme to snad všichni, kdy nám při vaření nebo při konzumaci ukápla kapka oleje na novou košili nebo tričko. A snad každý ví, jak je velice obtížné se mastných skvrn zbavit. Poradíme vám několik tipů, jak mastné skvrny na oblečení odstranit.

Jedlá soda

Věděli jste, že jedlá soda funguje tak, že absorbuje olej z látky do sebe? A jak byste měli postupovat?

  1. Přebytečný olej odstraňte papírovou utěrkou nebo hadříkem.
  2. Jedlou sodu nasypte na olejovou skvrnu a nechte 24 hodin působit.
  3. Druhý den sodu z látky vysajte (případně vykartáčujte).
  4. Nyní přichází na řadu roztok vody a octa, který na skvrnu nastříkejte.
  5. Nakonec skvrnu vydrhněte pomocí mýdla na prádlo (ideálně Jelen).

Obyčejná křída na tabuli

Stejně jako jedlá soda, tak i obyčejná bílá křída, kterou jsme jako děti psali na tabuli, je skvělým prostředkem, jak se zbavit oleje. 

Z oděvu nejdříve odstraňte přebytečný olej, křídu na mastnotu přiložte a několik minut nechce působit. Nakonec oblečení vyperte.

Jak si poradit s velkými olejovými skvrnami?

1. Na vodu zapomeňte

Než se do čehokoliv pustíte, je třeba si uvědomit, že voda a olej se nikdy nesmíchají. Proto mějte na paměti, že jakmile vám ukápne olej na vaši oblíbenou košili či blůzku, zachovejte chladnou hlavu a do vody tento módní kousek nedávejte.

2. Aby se skvrna nerozšířila

Abyste nenadělali více škody jak užitku, vložte kousek „něčeho“ mezi jednotlivé vrstvy oděvu, abyste zamezili absorpci oleje do jiných částí oděvu. Využít k tomu například můžete kousek kartonu z krabice.

3. Absorpce přebytečného oleje

Důležité je zbavit se co nejvíce oleje, takže vezměte ubrousek nebo papírovou utěrku a přebytečný olej z „postiženého“ místa co nejvíce odsajte.

4. V hlavní roli přípravek na mytí nádobí

Nejlepším produktem, který můžete na skvrnu použít, je klasický přípravek na nádobí. Ten okamžitě zbaví mastnoty. Na skvrnu naneste několik kapek přípravku, nechte vsáknout a prsty ho jemně do skvrny rozetřete. Nechte působit 5 minut, poté opláchněte teplou vodou a vyperte v pračce. Důležité také je nesušit prádlo v sušičce, skvrnu by toto umělé sušení ještě více prohloubilo.

Zdroj www.freepik..com

Tags : oblečení

Autor Michaela

Komentáře k článku