close
construction-257326_960_720

Každoročně roste v České republice několik tisíc nových nemovitostí, které mají sloužit jako vysněné bydlení. Těmto stavebním projekty začínají takzvanou hrubou stavbou, respektive úplným začátkem stavebních prací. Termín hrubá stavba sice nemá žádný přesně definovaný význam, nicméně asi všichni si dokážete představit, co se pod ním skrývá.

Hrubá stavba totiž představuje vykopání základů, stavbu nosných stěn a samozřejmě zastřešení.

Kolik hrubá stavba stojí?

Ještě předtím, než se pustíte do stavebních prací, byste si měli dobře ujasnit odpovědi na několik důležitých otázek. Tou první a patrně vůbec nejdůležitější je správné nastavení rozpočtu. Není totiž nic horšího, než když v průběhu výstavby zjistíte, že na další kroky nezbývají peníze. Vždy tedy počítejte s určitou rezervou pro nenadálé zvýšení cen materiálu nebo práce odborných dělníků. Řádově tedy kalkulujte s částkou mezi 2 a 2,5 miliony korun českých v závislosti na velikosti domu.

Můžete při hrubé stavbě ušetřit?

Současná ekonomická krize samozřejmě vybízí k všeobecnému šetření, což platí i o hrubé stavbě. Na jedné straně je nový dům investice na celý život, ovšem na straně druhé se určitě nechcete zadlužit na několik generací dopředu. Snížit výši rozpočtu můžete například důkladným plánováním, kdy navrhnete stavbu bez zbytečných výklenků. Členitý tvar domu nejenom prodražuje hrubou stavbu, ale také přispívá k tvorbě tepelných mostů, což se následně projeví ve vysokých nákladech za energie.

Jak dlouho trvá hrubá stavba?

Další velmi důležitou otázkou, kterou si budete pokládat při začátku výstavby rodinného domu je doba realizace hrubé stavby. Ta pochopitelně opět závisí na velikosti a složitosti projektu. Zásadním faktorem jsou i použité technologie a šikovnost řemeslníků. Dalo by se ovšem říct, že hrubá stavba trvá v průměru asi 3 měsíce. Pokud se ovšem rozhodnete hrubou stavbu realizovat svépomocí, počítejte s natažením stavebních prací až na 6 měsíců.

Hrubá stavba sice patří k nákladnému, ale relativně snadnému začátku stavby rodinného domu. Před jejím započetím si ovšem dejte pozor na několik důležitých odpovědí a otázek.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : financestavba

Autor Michaela

Komentáře k článku