Působení povětrnostních vlivů může o dost zkrátit životnost balkonu. Z toho důvodu je nutné při jeho stavbě nebo rekonstrukci provést důkladnou hydroizolaci. Špatná nebo dokonce žádná izolace dokáže balkon nenávratně poničit, i když jinak nebývá nijak zvlášť namáhaný. Zabránit tomu může kvalitní izolační vrstva.
Prvním krokem je odvedení vody mimo balkon. V našich klimatických podmínkách se dá očekávat, že na plochu balkonu může napršet nárazově až 40 mm vody za hodinu. Té byste se mohli snadno zbavit vyspádováním podlahy, už sklon aspoň 2° by měl k odvedení srážkové vody stačit.
Spádování povrchu
Nejprve nosnou betonovou konstrukci opatřete penetrací, která uzavře savý povrch podkladní konstrukce. Potom si vytvořte spádovací klín – ten celkem snadno vytvoříte použitím vyrovnávacího potěru (například moderního cementového potěru s vlákny, s přídavkem zušlechťující emulze). Tyto potěry se dají využít pro spádované podlahy ve vrstvě od 5 do 100 mm.
Hydroizolace balkonu
Izolační vrstva se nanáší až na vyspádovanou plochu a na čelní strany balkonu. Použít můžete například jednosložkovou hydroizolační stěrku proti tlakové vodě, kterou nanesete ve dvou vrstvách o tloušťce nejméně 2 milimetry. Nejprve nanesete jednu vrstvu, počkáte nejméně 4 hodiny, poté aplikujte druhou vrstvu. Stejným způsobem izolujte i čela balkonu, aby nedocházelo k vlhnutí podhledu.
V místě styku podlahy se zdí položte do izolační vrstvy oboustrannou těsnící bandážní pásku širokou nejméně 100 mm. Ta musí být vlepená po celé ploše a přemostit tak napojení mezi stěnou a podlahou.
Praktické tipy:
Izolační stěrku nepokládejte za přímého slunečního svitu, důležité je také chránit ji během vysychání před deštěm. Vyzrát byste ji měli nechat 2 – 3 dny, teprve potom můžete pokládat dlažbu.
Také pro spárování použijte vodoodpudivou a vodotěsnou hmotou. Vhodná je například superflexibilní rychleschnoucí spárovací hmota s příměsí skelných vláken.