close
easter-eggs-1232916_640

Jarní dekorace v bytě jsou obvykle všechny spojeny s velikonočními svátky. V každé domácnosti se týden před svátky zasévá osení, připravují se ozdoby z vyfouknutých nebo plastových vajec. Někdo si připravuje dekoraci na jídelní stůl, někdo závěsné ozdoby na zeď a výjimkou nejsou ani velikonoční věnce.

K tvorbě jarních dekorací je velmi vhodné využití přírodních materiálů i čerstvých květin. Zdobit můžete květináče i truhlíky s jarními cibulovinami (narcisy, tulipány, hyacint či krokus) nebo například s primulkami, které jsou poslové jara. Použít samozřejmě můžete i kočičky a jehnědy, “zlatý déšť” nebo větvičky třešní s novými pupeny.

Truhlíky s osením a jarními květinami

Kousek opravdové přírody na svátečním stole je tou nejhezčí jarní dekorací. Jestliže novou travičku vyzdobíte živými květy nebo tématickými zápichy, větvičkami a barevnými vajíčky, budete mít opravdu krásnou tradiční dekoraci. 

Osení si vytvoříte z travní směsi, naklíčením obilí nebo například čočky, a to asi 10 – 14 dní před Velikonocemi. Pak ho průběžně zalévejte, aby travička vyrostla, ale pozor na přemokření. Jestli vám osení vyroste brzy a je příliš dlouhé, klidně ho přistřihněte. Můžete ho také obvázat širší mašlí (například v barvě květin, které k němu přidáte), vypadá to velmi pěkně.

Věnce, misky i svícny

Díky kombinaci živých květů, větviček a vajec (nebo jen skořápek) vykouzlíte řadu dekorací, včetně těch docela neobvyklých. Jednou takovou jsou například velikonoční domácí svíčky ve vaječných skořápkách nebo nazdobený karton na vejce. Naaranžovat si můžete i plochou misku. Nejlepším podkladem pro vytvoření jarní dekorace v misce je mech, který udrží vláhu pro živé květiny a mohou  se do něj pohodlně zapichovat drátky s ozdobami – zvířátka, vejce, květinové zápichy a podobně. Stejným způsobem můžete vyzdobit i jarní věnec a ten pak pověsit na zeď, na dveře nebo si ho položit na stolek.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku