close
akvaset III.

Chcete si pořídit do svého interiéru akvárium? Tento stručný článek je určen právě Vám. 

Tady se dozvíte praktické rady a tipy jaké akvárium bude pro Vás vhodné a co všechno budete ke správnému fungování akvária potřebovat.

Jak velké akvárium si pořídit

Mezi akvaristy je všeobecně známo, že se lépe udržuje akvárium s větším objemem vody. Né však každý si může dovolit velkoobjemové akvárium, a to ať již z finančních důvodů, tak z důvodu místa. Proto mnozí z nich volí akvárium o objemu cca 60 l. Dnes již můžeme v obchodech s akvaristikou, případně v e-shopech, koupit již celé akvarijní sety, které obsahují pro fungování veškerou potřebnou techniku.

Kam nejlépe umístit akvárium

V prvé řadě bychom měli pro akvárium najít místo, které nebude příliš frekventované. Ryby také potřebují mít svůj klid a na příliš rušném místě by mohly být vystresované. Další důležitou informací je to, že by akvárium nemělo být umístěno přímo u okna, a to ze dvou důvodů. Za prvé, jestliže by nám v létě na akvárium svítily přímé sluneční paprsky, došlo by k přehřívání vody, a to by nesvědčilo rybám, a ještě bychom si založili na problém s tvorbou řas. Ovšem ani v zimě není dobré mít akvárium přímo u okna, jelikož by mohlo docházet k opačnému problému, a to nepřiměřenému ochlazování akvária

Jestliže nám to interiér dovolí, je vhodnější zvolit pro akvárium spíše tmavší kout místnosti, kde nám rozsvícené akvárium vytvoří krásné zátiší. 

Co obsahuje akvarijní set

Základem každého akvarijního setu je samozřejmě nádrž s víkem, které obsahuje osvětlení, dále filtrace a topítko

A nyní něco málo informací k uvedeným komponentům. Ve víku akvarijního setu je umístěno osvětlení zářivkového typu anebo dnes již i hojně používané led osvětlení. Světlo je nutné pro zdárný růst rostlin v akváriu a pro pěkné vybarvení ryb. Osvětlení musí být proto dostatečně intenzivní. U filtračního zařízení jsou nejdůležitější nitrifikační bakterie, které zajišťují správnou funkci akvária. Samotný filtr obsahuje vysoce porézní média. To jsou například molitany, keramické kroužky apod. Ty nám zachytávají nečistoty a dále nám slouží k usídlení nitrifikačních bakterií. Posledním důležitým komponentem je topítko, které dnes již většinou obsahuje termostat s možností nastavení optimální teploty vody v akváriu. 

Samotná tvorba akvária

Nyní můžeme začít s osazováním akvária. Je pouze na nás, zda si zvolíme akvárium přírodní s živými rostlinkami nebo akvárium s rostlinkami umělými. Ty nám však nepomohou se správným fungováním akvária. Naproti tomu nám rostliny živé pomáhají s čištěním vody, mění CO² na potřebný kyslík a v neposlední řadě jsou nápomocné při tvorbě správného mikroklimatu. 

Určitě bychom si jako začátečníci měli do akvária pořídit nenáročné rostliny. Na dno akvária použijeme substrát, který nám bude postupně uvolňovat živiny potřebné pro zdárný růst rostlin. Abychom vytvořili v akváriu hezké pozadí, zasadíme dozadu rostliny vyššího vzrůstu a do popředí rostliny menší. Některé e-shopy mají již v nabídce rostliny roztříděné podle vhodného umístění v akváriu. Co se týká dekorace, určitě nám k tomu hezky poslouží kořen, ať již umělý nebo živý. Na živý kořen je možné upevnit i živé rostlinky. A další vrstvou v akváriu jsou například říční písky (možno i barvené) nebo materiál z jílů. 

Napouštění akvária

A nyní již jen napustit do akvária vodu. Musíme však dát pozor, aby proud vody nebyl příliš silný a nezničil nám naši práci. K tomu nám může dobře posloužit např. obrácený talířek, který proud vody rozprostře. Teplota vody by měl být kolem 25ºC. Nyní již můžeme nainstalovat a spustit filtr a topítko. 

Rybky však do akvária můžeme osadit asi až za 3 nebo 4 týdny, kdy se nám akvárium „zaběhne“. Nikdy však rybky nevkládáme přímo do vody, ale necháme je ponořené i se sáčkem, ve kterém jsme rybky zakoupili. Necháme je tam asi 20 minut, aby se vyrovnala teplota s teplotou vody v akváriu. Poté postupně promícháme vodu z akvária s vodou z pytlíku. S množstvím ryb to nesmíme přehánět. Obecně platí, že na jeden litr vody v akváriu máme 1 cm ryby. U malého akvária to jsou například rybky živorodky, razbory a třeba parmičky

Autor Jaroslav

Komentáře k článku