close
aloe-vera-918662_640

Aloe vera patří mezi sukulenty, tedy rostliny, které dokáží přežít i delší dobu bez zálivky. Takže si ji doma může pěstovat úplně každý, i zapomnětlivci. A pěstovat si doma vlastní aloe vera se opravdu vyplatí. Její účinky na lidský organismus jsou mimořádné, často se o ní říká, že je zázračná.

Dužnaté listy aloe obsahují vitamín C, E a B, z minerálních látek pak hořčík, zinek nebo vápník. V léčitelství se využívá vnitřně i do kosmetiky a hojivých mastí. Když se odřete nebo popálíte, stačí odříznout kousíček aloe a šťávou ránu potírat.  Aloe poraněnou kůži dezinfikuje, zvlhčuje, chrání a přímo podporuje tvorbu nových kožních buněk i prokrvení postiženého místa. Funguje i při léčbě oparů, plísní nebo ekzémů, oceníte ji i při poštípání hmyzem.

Co potřebuje aloe vera

Aloe je nenáročná, stačí jí substrát vhodný pro sukulenty, tedy směs půdy, rašeliny a písku. Protože je zvyklá na sucho, v mokré půdě by mohla uhnívat. Rostlinu zasaďte do květináče, který má vespod dírku, kterou odtéká přebytečná voda. Ten naplňte substrátem a do něj zasaďte aloe tak, že schováte celý kořenový bal, půda se ale nemá dotýkat lístků, aby nehnily. Pro pěstování aloe, stejně jako jiných sukulentů, je dobré v okolí rostliny rozprostřít drobné světlé kamínky, které brání listům dotýkat se vlhké hlíny, odpařování vody z půdy a ještě dokážou odrážet sluneční paprsky, takže se rostlinám vytvoří jejich přirozené prostředí.

Několik dní po zasazení aloe nezalévejte, aby kořeny dostatečně regenerovaly a a v kontaktu s vodou nehnily. Následující 2 – 3 zálivky by měly být ještě opatrné. Nebojte se, aloe má dost vody v listech, takže jí sucho opravdu nevadí. Později zalévejte vždy, až když substrát vyschne (pokud je skrytý pod kamínky, stačí zalévat jednou týdně, v chladném počasí 1 – 2 za měsíc). Pamatujte na to, že aloe je snazší utopit než usušit.

Tags : Aloe veratop

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

Komentáře k článku