close
sukulenty-v-kvetinaci

Sukulenty jsou krásné rostliny populární mezi milovníky pokojových květin i zahrádkáři. Jsou velmi odolné a nenáročné na péči, proto se často používají pro výzdobu interiérů, teras a balkónů. Vybrali jsme pro vás 6 nejkrásnějších sukulentů, které jsou vhodné pro pěstování v květináči jako pokojové, ale také balkonové rostliny.

Aloe pravá (Aloe vera)

Aloe vera je jedním z nejznámějších druhů sukulentů, který pochází nejspíše z Arabského poloostrova. Je to stálezelená rostlina s masivními, šťavnatými listy a květy, které jsou často oranžové nebo žluté. Kvete žlutými nebo červenými válcovými květy, které jsou uspořádány v hroznovitém květenství.  Je to léčivá rostlina rozšířená po celém světě. Historie jejího využívání sahá až do starého Egypta z doby před 6 000 lety. Obsahují látky, které účinně hojí spáleniny, odřeniny a další vnější poranění. Aloe vera je velmi odolná a nenáročná rostlina, která preferuje světlé místo, ale ne přímé slunce. Při zalévání je důležité nechat zem mezi jednotlivými zaléváními řádně vyschnout.

Dužnatka (Echeveria)

Echeveria je rod sukulentů z čeledi tlusticovitých s různými tvary, barvami a velikostmi. Je popsáno asi 150 druhů této rostliny, které se v přírodě vyskytují pouze v horských oblastech Ameriky, především v Mexiku. Dužnatky jsou typické růžicí listů v přízemní části rostliny a výraznými červenými nebo žlutými květy, které se vyskytují na vrcholu stonku. Preferují slunné a suché podmínky, ale musí být chráněny před přímým sluncem během největšího horka. Dužnatce se více než v domácím prostředí bude dařit na balkoně nebo terase.

Dužnatka

Rozchodník (Sedum)

Sedum je dalším rod sukulentů z čeledi tlusticovitých. Rod čítá více než 400 druhů, z nichž 6 jsou původní na území České republiky, znylé rostou především na severní polokouli. Tyto rostliny mají kulaté, šťavnaté listy a pětičetné květy v různých barvách. Rozchodním je suchomilná rostlina, která vytváří na zemi souvislý koberec o výšce několika málo centimetrů.

Rozchodník

Kolopějka (Kalanchoe)

Kalanchoe, nejznámější zástupce z čeledi tlusticovitých, je rostlina s velkými, masivními listy a krásnými květy v různých barvách. Druh je proto hojně pěstován jako okrasná pokojová rostlina a často prodáván v květináčích. Kvete nejčastěji od února do dubna a dorůstá výšky až 30 cm. Její původní domovinou je Madagaskar, odkud byla přivezena do Evropy v roce 1930. Květina je velmi nenáročná, preferuje světlé místo a snese i přímé světlo. Vyžaduje mírně vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. 

Kolopějka (kalanchoe)

Havortie (Haworthia)

Haworthia je rod sukulentů z čeledi asfodelovité, které mají velmi zajímavý tvar a vzor na listech. Rod čítá téměř 60 druhů, které rostou především v jižní Africe. Tyto rostliny mají široké, dužnaté listy a výrazné květy bílé nebo růžové barvy. Haworthia preferuje polostín a dobře propustnou zem, a proto je ideální pro pěstování v květináči na stinném místě. 

Havortie

Tlustice (Crassula)

Crassula je rod sukulentů náležících taktéž do čeledi tlusticovitých. Pocházejí nejvíce z jižní Afriky, ale také ze střední a Jižní Ameriky a z Austrálie. Rod zahrnuje asi 200 druhů, z nichž některé jsou si velmi podobné. Tyto rostliny mají masivní listy, které se mohou v závislosti na druhu lišit od kulatých po stonkové. Vytvářejí nápadná květenství s drobnými květy různých barev. Tlustice preferují slunné místo a dobře propustnou zem. Nejznámějším druhem je bezpochyby tlustice vejčitá (Crassula ovata), která je velmi nenáročná na péči a vydrží i delší období bez zalévání. Jedná se o dlouhověkou rostlinu s bílými nebo růžovými květy. V létě ocení, když ji z bytu umístíte na balkón nebo do zahrady.

Jak sukulenty pěstovat?

Při pěstování sukulentů v květináči je důležité zajistit dobrou drenáž a nezalévat rostliny příliš často. Sukulenty mají tendenci hromadit vodu v listech a kořenech, a přemokření může vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Rostliny jistě ocení speciální substrát pro sukulenty a v době vegetace občasné přihnojení. Je také důležité je chránit před přímým sluncem během letního období, kdy by mohlo dojít k popálení listů. Jinak se však jedná o nenáročné rostliny vhodné také pro pěstitele začátečníky. 

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Komentáře k článku