close
oven-1093151_640

Jestli si letní posezení na zahrádce spojujete s opékáním špekáčků na ohni, asi vás už napadlo pořídit si zahradní krb. Ideálně ještě kombinovaný s udírnou, abyste si mohli dopřát i jiné pochoutky. Stavba zahradního krbu vyžaduje sice trochu zručnosti, ale nic moc náročného to není.

Předtím, než se pustíte do práce, potřebujete mít jasno, kde bude krb stát, jak bude vypadat a z čeho budete stavět. Můžete si ho postavit z vlastního materiálu nebo koupit hotové dílce v některém hobby marketu. Jestliže si chcete vybrat vlastní materiál, který bude korespondovat s okolím, volte takový, který je schopný odolat vysokým teplotám. pokud bude potřeba, můžete krb klidně omítnout.

Stavba zahradního krbu krok za krokem

Pro krb si připravte vhodné místo v závětří, místo by mělo kromě rozměrů samotné stavby zohlednit i potřebnou přípravnu pokrmů, prostor pro uskladnění dřeva a podobně. Většinou se zahradní krb staví v bezprostřední blízkosti terasy nebo posezení pod pergolou. jestli ho chcete umístit přímo pod pergolu, nezapomeňte na otvor ve střeše, kudy povedete komín.

Dobré základy jsou nezbytností. Měly by být nejméně 80 cm hluboké a ještě tak 15 – 20 cm vyčnívat na povrch a vytvořit sokl, na němž bude krb stát. Tak si zajistíte stavilitu a odolnost stavby. Základovou desku je vhodné odizolovat.

Asi nejdůležitější částí zahradního krbu je topeniště. Musí být provedené opravdu kvalitně, aby dokázalo odolávat vysokým teplotám. Nezapomeňte na vodící profily pro vložení roštu. Na komín použijte raději používat speciální komínové tvárnice, opět jde o odolnost a tím i bezpečnost používání krbu. Jestli jste zkušení stavebníci, můžete si v komíně zřídit i menší udírnu na vyuzení slaninky nebo třeba sýra. Nad komín ještě umístěte kryt, aby do něj nepršelo.

Vedle krbu si ještě postavte jednu podpěrnou zídku a spojte s krbem pracovní deskou z odolného materiálu. Tím vznikne prostor pro uchování suchého dřeva a místo pro přípravu pokrmů a odložení krbového náčiní.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku