close

Vybírat materiál na hrubou stavbu je rozhodování hodně důležité. Všechno na budoucím domě budete moc později změnit, ale hrubou stavbu nikdy. Ta zůstane stejná, dokud dům bude stát. Naštěstí je na trhu z čeho vybírat.

Tentokrát se nebudeme zabývat dřevostavbou, tam je materiál jasný. V tomto článku se soustředíme na výběr materiálu pro realizaci hrubé stavby obvodových a vnitřních nosných stěn a stropů zděných klasickou metodou. Jasnou volbou jsou generacemi prověřené cihly nebo pórobetonové tvárnice. My se ale zaměříme spíš na alternativní materiály.

Beton vede

Momentálně nejoblíbenější materiál je, zdá se, beton. Tedy, přesněji řečeno, tvarovky z lehkých betonů. Výhodou tohoto materálu je homogennost zdiva ve všech směrech, potřebná pevnost, snadná manipulace a taky například jednoduché zhotovení drážek a rýh na osazení instalací. Když použijeme zdivo s perem a drážkou, nanášíme maltu pouze na ložné spáry (na tloušťku jen 2 až 3 mm), čímž si zjednodušíme výrobu malty a v konečném důsledku si tím urychlíme stavbu.

Skryté bednění

Beton pochopitelně potřebujeme i na stavbu základové desky a na vylití skrytého bednění. Tento systém stavby vychází z toho, že postavíte bednění, přičemž zvenku, zevnitř i z obou stran je už od výrobce připevněná izolace (obvykle polystyren, případně jde přímo o betonové prefabrikáty). Pokud jde o materiál, jedná s o keramzitové tvárnice s vysokou hodnotou tepelného odporu a proto se nemusí zateplovat. K výhodám materiálu patří i rychlost výstavby, vysoká pevnost a tenčí zdi.

Vápenopískové bloky

Vápenopískové bloky se ukládají na sucho a dají se využít jak pro nosné, tak pro výplňové dělicí stěny. Oblíbené jsou zejména pro svou pevnost v tlaku a zvukově izolační vlastnosti. Tyto systémy mají ale velmi nízký tepelný odpor, proto se musí masivně zateplovat (až 20 cm polystyrenu). Hodí se pro vyzdívání tepelně izolačních vícevrstvých obvodových stěn. Výrobci už dnes nabízí ucelené systémy vápenopískových cihel a izolačního materiálu.

Tags : hrubá stavbamateriály pro hrubou stavbustavební materiály
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response