close

Podlahové topení je stále oblíbenějším způsobem vytápění obytných prostor, protože představuje skutečný tepelný komfort, přitom čistý a pohodlný. Aby fungovalo podle momentální potřeby, je nutná i u něj určitá regulace, aby nedocházelo k přehřívání interiéru, případně aby bylo teplo dostatečné.

Základní nastavení podlahového topení

Teplovodní podlahové vytápění se napojuje na zdroj tepla vybavený regulačním zařízením, které dodává topnou vodu o teplotě do 50 °C. Většina trubek z plastických hmot používaných pro teplovodní podlahové vytápění snese teplotu do 80 °C, je nutné ale brát ohled také na materiály používané na podlahy (beton, koberec, dlažba, linoleum, lamino aj.). Další z důvodů regulace jsou maximální povolené povrchové teploty topných ploch. U obytných prostor je to 29 °C, u koupelen 35 °C. Takové teploty ale potřebujete jen pár dní v roce.

Regulace podlahového topení

Správně udělané podlahové topení má velkou samoregulační schopnost. Teplota topné vody se nastavuje jen na teplotu o 2 až 3 stupně vyšší, než je požadovaná pokojová teplota. Pokud je dům dobře tepelně izolovaný, pak se teplota topné vody mění v závislosti na venkovní teplotě jen o další 2 – 3 stupně. Pokud chcete mít teplotu v místnosti konstantní, je nutné přizpůsobit tepelný výkon podlahového topení tak, aby byl stejný jako tepelné ztráty vytápěné místnosti. To znamená, že při nižší venkovní teplotě je nutné zvýšit povrchovou teplotu podlahy s tím, že z hygienických důvodů je stanoveno omezení na 29°C v pobytové zóně.

Regulátor má několik možností využití čidla vnitřní teploty. U systému, kde se teplota vytápěných místností řídí zapínáním a vypínáním oběhového čerpadla, pracuje jako prostorový termostat. Při využití regulace podle venkovní teploty ( ekvitermní regulace) zohledňuje vnitřní teplotu v místnosti tak, že je-li teplota v místnosti nižší než požadovaná, pak zvyšuje teplotu topné vody a obráceně. Tak se dá urychlit zatopení nebo reagovat na jiný zdroj tepla, například vyhřátí sluncem. Toto je nastavitelné v parametrech regulace.

Tags : podlahové topeníregulace podlahového topení

Autor JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku