close
Byty a domy

Tipy na nejefektivnější zastínění interiéru na léto

119235465 – window with modern blind, exterior shot

Jestli uvažujete o typu stínící techniky, kterou ve svém domě nebo bytě použít, je potřeba zvážit více faktorů. Máte totiž spoustu možností. Můžete si pořídit vnitřní rolety, žaluzie nebo třeba jen závěsy, ale také venkovní stínící techniku (rolety či žaluzie). To jsou asi nejčastější varianty ještě společně se specifickými markýzami. V tomto článku se podíváme, jaké zastínění interiéru můžete zvolit a proč se doporučuje venkovní stínění.

Nejoblíbenější jsou venkovní rolety a žaluzie

Stínící technika může mít soustu podob, ale v praxi se ukazuje, že nejoblíbenější a nejefektivnější je venkovní stínící technika. Důvod je ten, že kromě samotného stínění má i další praktické funkce. Faktem je, že venkovní rolety i žaluzie hlavně udrží za oknem nejen světlo, ale i teplo a zabraňují tak letnímu přehřívání interiéru. Mezi další výhody pak patří i to, že venkovní stínící technika funguje i jako ochrana proti zlodějům (další překážka), navíc zlepšuje tepelně izolační i zvukově izolační vlastnosti daného okna.

Rolety nebo žaluzie?

Když zvolíte venkovní zastínění, zůstává zde otázka, jestli předokenní rolety nebo žaluzie. Hlavní rozdíly jsou dva. Prvním je možnost naklápění lamel u žaluzií tak, že si sami určujete, kolik světla půjde do místnosti. To lze u rolet ovládat pouze povytažením. Druhým rozdílem je skutečnost, že rolety stíní o něco lépe než žaluzie, dokážou zastínit místnost tak, že nepoznáte, jestli je venku světlo nebo tma. Ceny venkovních rolet a žaluzií jsou podobné.

Design můžete sladit s domem

Co se týče designu stínící techniky, pak máte v dnešní době široký výběr různého barevného provedení. Jednoduše si najdete takovou barvu stínící techniky, aby vám ladila s fasádou nebo s dalšími prvky na domě.

Závěrem se dá tedy asi napsat, že nejefektivnější zastínění interiéru nabízejí venkovní rolety nebo venkovní žaluzie. Jejich rozdíly, výhody a nevýhody, pak můžete konzultovat s prodejcem, který vám poradí, která z možností je pro vás ta nejvhodnější.

Zdroj náhledových obrázků: Svět oken, 123RF

Komentáře k článku