close
Střecha

Sníh padající ze střechy: Dejte si pozor! Jak na něj vyzrát

fiescheralp-3214980_960_720

Meteorologická předpověď na další dny je sice značně nejistá, ovšem nemůže být pochyb o tom, že zejména ve vyšších polohách napadne během letošní zimy opravdu hodně sněhu. Sníh je pro někoho neklamným znamením Vánoc, nicméně pro mnoho lidí je sníh spíše obrovskou starostí a stresovým podnětem.

Typickým problémem jsou vysoké vrstvy sněhu na střeše, který může nadělat nemalé komplikace.

Sníh je pro střechu nebezpečný

Asi by vás napadlo, že těžká bílá pokrývka bude pro klasickou střechu značným problémem. Nejde pouze o samotnou zátěž sněhu, ale také o to, že sníh může ze šikmé střešní krytiny sjíždět a ohrožovat chodce i majetek na ulici.

Ve výjimečných případech se dokonce stává, že sníh se do střešní krytiny propadne nebo dojde při jeho sesuvu k vytržení několika střešních segmentů. Ani jednu variantu byste pochopitelně neměli dopustit. Při sesuvu sněhu ze střechy samozřejmě může poškození dostát i okap.

Střecha musí sníh zachycovat

Je celkem paradoxní, že jako majitelé nemovitosti máte povinnost zajistit zachytávání sněhu na střeše, aby nemohl zranit chodce na chodníku před domem. Ke splnění této podmínky však vede relativně jednoduchá cesta. Spousta z vás si asi řekne, že když na střechu umístíte sněhové zachytávače. Ty jsou však schopny zachytit omezenou vrstvu sněhové pokrývky, takže při kalamitním stavu přestávají fungovat.

Jak tedy na sníh na střeše vyzrát?

Prvním a trochu neotřelým způsobem, jak vyzrát na sníh na střeše je vlastně zajištění jeho bezproblémového sesunu. To si ovšem můžete dovolit pouze v případě, že se u domu nenachází silnice nebo chodník. Střešní krytina by v tomto případě měla být hladká s velkým sklonem. A rovnou zapomeňte na okapy. Druhou možností je zajištění, aby sníh ze střechy nesjel a vydržel na ní celou zimu. K tomu je ovšem potřeba střecha s nízkým sklonem a v některých případech i svaly a lopata.

Bydlíte-li v horských oblastech, neměli byste sníh na střechách podceňovat. Ať už si zvolíte jakoukoliv filozofii, zajistěte, aby sníh nikoho nezranil a něco nerozbil.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : sníhstřechazima

Autor Michaela

Komentáře k článku