close
Zahrada

Zahrada: Škodí jí mrazy? Nebo naopak pomáhají?

rosebud-6006985_960_720

Asi se mezi vámi nenachází mnoho milovníků krutých mrazů, které nás v posledních dnech přepadly. Hlavním problémem je však v tomto ohledu lidská společnost, protože několik velmi mírných zim nás přesvědčilo o tom, že holomráz už prostě přijít nemůže. Jak tyto mrazy zvládá vaše zahrada?

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli jim mráz škodí nebo spíš prospívá?

Na eliminaci houbových chorob zapomeňte

Český zahrádkář se řadí do kategorie věčně nespokojených pěstitelů, protože na své zahrádce má přeci tolik podnětů k vylepšení, neboť ani po několika letech tvrdé práce není všechno dokonalé. Obrovským problémem bývají typicky houbovité choroby, které napadají hlavně ovocné stromky.

Pokud jste si říkali, že vás tuhé mrazy těchto škůdců zbaví, tak jste na obrovském omylu. K jejich eliminaci by muselo být několik dní méně než -15 °C, což v nížinách opravdu nehrozí. Svou roli pochopitelně hraje i sníh, jenž funguje jako spolehlivý izolant.

Pozor na prudké střídání teplot

Mráz je samozřejmě nepříjemný i pro samotné rostliny. Jako správní zahrádkáři jste určitě většinu z nich zazimovali, nicméně pokud jste na některou květinu zapomněli, můžete se s ní rozloučit. Při prudkém poklesu teploty totiž voda v buňkách zamrzne, načež vzniklý led působí stejně, jako kdyby vám vlhkost zamrzla v betonu. Dochází k poškození buněčné struktury, a tedy nenávratnému poškození rostliny.

Mráz pomáhá kvalitě půdy

Nemyslete si ovšem, že mráz přírodě a půdě jenom škodí. Nízké teploty jsou perfektním likvidátorem všech škůdců a parazitů přezimujících v zemině. Před další sezónou si tedy buďte víceméně jistí, že na vašich záhoncích mnoho škůdců nezbylo. Mráz navíc v jílovitých půdách pomáhá s kultivací, respektive s orbou či rytím. Díky nízké teplotě nabude voda na objemu, díky čemuž se dají velké hroudy mnohem lépe rozbíjet.

Mráz rozhodně není pouze škůdce, ale na zahradě je také velký pomocník. Příroda má totiž své vlastní procesy nastaveny tak, aby se bez zásahu člověka dokázala obnovovat.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : zima

Autor Michaela

Komentáře k článku