close
bungalow-20544_640

Střecha korunuje dílo, v tomto případě stavbu domu. Uzavírá ho a izoluje od vnějších vlivů, převážně těch povětrnostních. Proto je samozřejmé, že výběr střešní krytiny je velmi důležitý.

Střešní krytinu vybíráme podle několika parametrů: sklonu střechy, způsobu pokládky, životnosti a také podle ceny. Záleží i na klimatu, v němž dům bude stát; některé střešní krytiny se nehodí do velkých mrazů, jiné zase mění barvu a tvar při vysokých teplotách a na přímém slunečním slunci.

Typy střešních krytin

Abyste měli možnost se správně rozhodnout, je dobré vědět, z čeho vybíráte Na trhu je k dispozici víc druhů střešní krytiny, tyto jsou ale nejčastější:

Pálená taška je vzhledově i barevně stálá, její životnost se pohybuje kolem 50 let.  Odolává slunci i mrazu, unese i velkou sněhovou nadílku, potřebuje ale pevnou konstrukci s vyšší nosností. Patří mezi dražší krytiny, patří ale k nejlepším na trhu. 

Betonová taška má ještě vyšší životnost, vydrží až 80 let. Odolává mrazu i tlaku sněhové pokrývky, je vodotěsná. Navíc je jednoduchá a pokládku. 

Vláknocementová krytina je také známá pod názvy Eternit či CEMBRIT. Pokládá se ve formě šablon různých tvarů a velikostí, hodí se na střechy staré i úplně moderní, na malé rodinné domy i na velké haly.

Bitumenová krytina se skládá z několika vrstev: ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu. Je lehká a dobře se tvaruje, takže se hodí i na členité střechy. Pokládá se ve formě pásů, můžete ji použít i na střechy s nižším sklonem, tedy kolem 15°.

Plechová střecha se v létě přehřívá, takže je nezbytná dobrá tepelná izolace střechy. Z použitelných materiálů zmiňme levnější pozink, dá se udělat i střecha měděná, je ale o dost dražší. 

Plastová krytina je o dost levnější než materiály, které umí imitovat při zachování stejných vlastností (plastová taška z křemičitého písku a drcených PET lahví má hmotnost 2,5 kg a únosnost až třikrát vyšší než těžší betonové tašky). Jenže, plastů je kolem nás už opravdu dost.

 

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku