close
aster-2488787_640

Při výběru skalniček si každý zahrádkář dává obzvlášť záležet, protože skalka bývá obvykle tou největší chloubou zahrady. Jestli i vy stojíte před výběrem rostlin pro vaší skalku a nevíte si tak úplně rady, jaké budou ty nejvhodnější právě pro vás, možná vám přijde vhod pár tipů.

Obecně platí, že skalničky jsou vcelku nenáročné, zvládnou méně péče a dokonce i péči nezkušeného pěstitele, přesto je dobré mít aspoň základní znalosti o jednotlivých druzích, které chcete na skalku vysadit. Pokud máte určitou vizi, jak by měl výsledek vypadat, klidně si svou budoucí skalku namalujte, potrvá totiž několik let, než ji vybudujete podle své představy.

Skalka v jedné barvě

Skalku si například můžete ladit do určité barvy a díky květům rostlin vytvářet alpinia monochromatická, naříklad modrá, bílá nebo žlutá. Stejně tak si můžete osadit skalku dvoubarevně, například bílo purpurovou. Příklady výběru skalniček podle barvy květu:

Žlutě kvetoucí: Tařice skalní, Chejr vonný, rozchodník kamčatský, mochna žlutá

Modře kvetoucí: Hořec bezlodyžný, koniklec německý, kamejka modrá, barvínek menší

Bíle kvetoucí: Protěž alpská, rožec plstnatý,huseník kavkavzský, iberka vždyzelená

Doba květu

Ideální situace nastane, když se vám povede docílit toho, aby vám skalka kvetla od jara do podzimu, volte tedy rostliny podle doby květenství. Nejrozšířenější asi jsou ty, které kvetou na jaře, ale bez problémů seženete skalničky, co vám svými květy udělají radost v létě i na podzim.

Skalničky kvetoucí na jaře: Tařice skalní, plamenka šídlovitá, rožec plstnatý

Skalničky kvetoucí v létě či na podzim: Čistec vlhnatý, srdcovka drobnokvětá

Výběr podle stanoviště

Zásadní podíl na rozhodování má místo, kde budete skalku budovat. Záleží zda jste pro ni vybrali slunečné místo, nebo se nachází ve stinném koutu vaší zahrady.

Skalničky do polostínu: barvínek větší, barvínek menší, mochnička trojlaločná, jelení jazyk

Skalničky na přímé slunce: mateřídouška obecná, tařice skalní, plamenka šídlolistá

 

Tags : alpiniumskalka

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku