close

Saunování je prokazatelně zdravé. Posiluje imunitu a také dokáže pomoci při léčbě různých zdravotních potíží. Jestli máte na zahradě dostatečně velký nevyužitý kus místa, možná jste už dokonce nad vlastní saunou přemýšleli.

Postavit si saunu svépomocí asi donutí většinu z nás její pořizovací cena u firmy. Pokud jste přiměřeně zruční, nebude její stavba nic až tak náročného, vlastně jen potřebujete vhodný domek, topidlo a lavici. Jak si saunu postavit, vysvětlíme v následujících řádcích.

Jaký materiál na venkovní saunu

Nejdříve potřebujete postavit domek, kde se budete saunit. Musí být dobře izolovaný, dřevěný nebo zděný, s nasáváním a větráním. Dřevěnou saunu postavíte rozhodně rychleji a nemusíte si na ni zvát zedníka. Stačí nechat si na pile nařezat hranoly v požadované délce z dobře vyschlého dřeva, aby vám při saunování nekapala smůla na hlavu.

Během stavby myslete na to, kde chcete později umístit lavice, kamna nebo dveře. Tato místa je třeba zpevnit přišroubováním pár hranolů nebo silnějších desek. V místě, kde budou dveře a okno, přišroubujte ke konstrukci dřevěné rámy.

Otvory a izolace

Pro správnou funkci sauny potřebujete mít v ve stavbě dva otvory: jeden pod kamny pro nasávání čerstvého vzduchu, druhý slouží k odvětrávání. Ten musí být větší a je nutné ho umístit do horní části vzdálenějšího rohu. Vzduch v sauně je totiž potřebné vyměnit alespoň 6x během hodiny.

Následujícím krokem je natažení elektroinstalace. Kabely použité v sauně musí být typ SiHF, protože je odolný vůči vysokým teplotám. Pak už nic nebrání izolaci stěna a finální úpravě. Na izolaci je v případě sauny vhodnější minerální vata. Práce s ní je snadnější a rychlejší, stačí ji nařezat na potřebnou velikost a nacpat ji mezi hranoly nosné konstrukce. Přes ni natáhněte dostatečně silnou ALU folii a tam, kde se překrývá, nalepte ALU pásky. Nakonec obložíte interiér sauny palubkami.

Tags : sauna svépomocístavba saunyvenkovní sauna
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response