close

Chystáte se vyměnit starou nevyhovující kuchyň za novou moderní?  Než s tím začnete, měli byste si položit pár otázek:

Jak často vaříme?

V některých domácnostech jsou kuchyně zázrakem moderní techniky a sofistikovaného designu. Pokrmy se v nich ale připravují jen velmi zřídka, stěží několikrát do roka. Ve většině rodin je kuchyň nejfrekventovanějším místem, kde se nejen vaří a stoluje. Také se zde píší domácí úkoly, pije káva s přáteli, plánují se výlety, mají tu své útočiště domácí mazlíčci.

shutterstock_132881702

Co nám v současné kuchyni vyhovuje?

Rozhodně bychom neměli rušit to, co nám ve staré kuchyni vyhovuje. Třeba je to okno do parku nad kuchyňskou linkou nebo útulný kout, kde se příjemně pije čaj. Takových věcí bychom se vzdávat neměli. Pryč s tím, co nás naopak štve.

Co nám teď chybí?

V nové kuchyni budeme řešit hlavně to, čeho se nedostává. Víc míst u stolu, prostor pro myčku, velká americká lednice se zásobami na celý měsíc atd. Podle toho se bude měnit uspořádání místnosti, posunovat příčky, předělávat elektroinstalace. V každém případě dojde na výměnu kuchyňské linky.

Chceme změnit členění místnosti?

Základní členění kuchyní je do L, U, I nebo II. Uspořádání má mít svou logiku, aby vždy bylo vše po ruce a jednotlivé činnosti na sebe mohly navazovat. Pro menší kuchyně je typické uspořádání ve tvaru písmene L, v němž je logická návaznost  skladování, mytí a hrubá příprava, hlavní pracovní plocha, pak varná deska.

Bez jakých spotřebičů se neobejdeme?

Standardním vybavením kuchyně je dnes kromě sporáku, lednice i myčka. Spousta z nás už si nedokáže svůj den představit bez použití mikrovlnné trouby či kávovaru. Při rekonstrukci musíme počítat s potřebným místem pro tyto spotřebiče, u myčky pak ještě řešíme přívod vody a odpady.

Kolik peněz můžeme do nové kuchyně investovat?

Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že rekonstrukce kuchyně není záležitostí za pár tisícovek, určitě se budeme pohybovat v řádech desetitisíců, velmi pravděpodobně většina překročí částku 100 tisíc. Potřebné finance je možné získat díky stavebnímu spoření se státním příspěvkem, také je možné využít výhodný úvěr na rekonstrukci. Finanční možnosti si můžeme dopředu spočítat na kalkulačce stavebního spoření.

Tags : stavební spoření

The author Marks

Leave a Response