close
Spolupráce

5 způsobů, jak optimalizovat energetickou efektivitu ve vaší stavbě

Nejen v době bezprecedentního růstu cen energií lidé neustále hledají způsoby, jak snížit energetickou spotřebu. Dnes je ale tlak na úspory samozřejmě výrazně vyšší. Našli jsme 5 způsobů, jak za energie ušetřit.

1) Zateplení stavby

Položkou, která dlouhodobě přinese největší úspory, je zateplení. Ve starších stavbách můžete jejich zateplením snížit výdaje až o desítky procent. Pokud ale na zateplení nemáte dostatek finančních prostředků (ani v případě čerpání dotace), můžete zkusit cenově dostupnější alternativy.

Pomoci vám může například tepelněizolační nátěr, díky kterému budou zdi odrážet mnohem více tepla. Za radiátory zase můžete nalepit odrazné fólie. Do starších oken pak nezapomeňte nalepit těsnění, výrazně tak snížíte únik tepla.

2) Využívejte dešťovou vodu

Také za vodu lze výrazně ušetřit. V první řadě zkuste omezit horké koupele a preferujte sprchování. Své výdaje výrazně snížíte, pokud se naučíte používat k hygieně chladnější vodu. Nemluvíme přímo o vodě ledové, ale mnoho lidí používá vodu zbytečně horkou. Otočte proto kohoutkem mírně směrem k modré barvě! Poděkuje vám vaše peněženka i vaše zdraví.

Kde ještě ušetřit výdaje? Nádobí nemyjte ve dřezu, pořiďte si myčku nádobí. Na zahradě i doma se naučte využívat dešťovou vodu. Není důvod zalévat květiny vodou z vodovodu. V novostavbách lze dešťovou vodu využívat například i na splachování toalety.

3) Naučte se správně větrat

Také patříte k těm, kteří jsou schopni mít nad zapnutým topením pootevřené okno, abyste doma měli teplo a současně čerstvý vzduch? Naučte se místo toho správně větrat!

V zimě větrejte krátce a intenzivně. Na pět nebo deset minut ráno a večer otevřete co nejvíce oken a dveří, aby se veškerý vzduch v domácnosti rychle vyměnil.

V létě je pak vhodné větrat především v noci, aby se do interiéru dostal chladnější vzduch. Během parných letních dnů pak přes den nechte okna zavřená.

4) Vyměňte staré spotřebiče za nové

Nově zakoupené spotřebiče mají obvykle nižší spotřebu než spotřebiče staré deset či více let. Máte-li tedy starší pračku, lednici nebo myčku nádobí, zkuste si spočítat, zda se vám již nevyplatí přejít na novější model. Nižší spotřeba se vyplatí tím více, čím vyšší jsou ceny energií.

Dále se může vyplatit výměna světelných zdrojů. LED zdroje mají opravdu výrazně nižší spotřebu oproti alternativám. Zejména na místech, kde se svítí opravdu často, se může investice do dražšího zdroje světla vyplatit.

5) Vsaďte na chytrou domácnost

Není v našich silách, abychom vše uhlídali svépomocí. Přesně proto je tu chytrá domácnost. Třeba automatické topení, stínění či větrání vám může pomoci k maximální efektivitě. Stejně tak automatické osvětlení. Chytrá domácnost má v tomto ohledu obrovský potenciál.

Zdroj náhledové fotografie: LookerStudio / Shutterstock.com

Komentáře k článku