Jak snadno a rychle poznat viktoriánský dům? Pojďme si společně představit jejich hlavní rysy i pozadí jejich vzniku.
Co je viktoriánský dům?
Viktoriánský dům je stavba, která vznikla v době vlády královny Viktorie. Přestože tato britská panovnice vládla mezi lety 1837 až 1901, domy postavené v tomto stylu se stále nacházejí jak ve Velké Británii, tak i v USA. Poznávacím znamením těchto staveb bylo nápadité zdobení, kterým majitelé dávali najevo své bohatství. Protože byl nedostatek pozemků, na které by mohly běžné městské domy expandovat, začalo se stavět do výšky. Na domech tak nechyběly věžičky a obrovské verandy. Závratná výška domu rovněž symbolizovala vysoké postavení jejích obyvatel. Čím jste byli majetnější, tím vyšší dům jste si mohli postavit.
Jak snadno poznat viktoriánský dům
Až se budete někdy procházet po Velké Británii nebo třeba Americe a budete chtít najít nějaké viktoriánské domy, dobře se dívejte okolo sebe a na domech hledejte následující prvky:
- bohaté zdobení zejména v okolí oken a dveří
- prostorné verandy
- vitráže
- strmé střechy
- arkýřová okna
- věže
Díky prostorné verandě bylo možné trávit hodně času venku a někteří si dokonce nechali verandu postavit po obvodu celého domu.
Vybavení domů
Viktoriánské domy se stavěly i po smrti královny Viktorie a některé z oblíbených interiérových prvků dokonce přetrvaly až dodnes. To, že jste se ocitli uvnitř domu postaveného ve viktoriánském stylu, poznáte snadno. Budou se v něm nacházet následující prvky:
- obložení z tmavého dřeva
- tmavé dřevěné podlahy
- vysoké stropy
- miniaturní koupelna
- vestavěné skříně
Po vstupu do viktoriánského domu vás překvapí, kolik v něm je přirozeného světla. To je dáno velkým počtem oken a také těmi arkýřovými, které se nacházejí těsně pod střechou. Díky vitrážím se navíc v některých částech domu vytváří půvabná hra světel.
Druhy viktoriánský domů
Protože obliba viktoriánských domů byla v anglofonních zemích skutečně enormní, vzniklo hned několik jejich druhů.
Královna Anna
Asymetrická fasáda, minimálně jedna věž a spousta malých oken všude, kam se podíváte? Takto vypadá typický viktoriánský dům spadající do stylu královny Anny. Dále na něm nechybí zdobení, jež velmi nápadně připomíná perníkovou chaloupku.
Italský styl
Připomíná dům spíše italskou vilu? S největší pravděpodobností se jedná o viktoriánský dům vystavěný v italském stylu. Jsou výrazně symetrické, střecha není příliš kolmá, ale spíše plochá a na první pohled je možné si povšimnout prostorné verandy a výrazného zdobení.
Gotický styl
Líbilo by se vám bydlet v domě, který nese prvky typické pro středověké katedrály a kostely? To vás zcela jistě zajmou viktoriánské domy v gotickém stylu. Tyto domy mají minimálně dvě parta, velmi strmou střechu, ostré linie a velmi komplexní půdorysy.
Románský styl
Nelíbí se vám typický prvek viktoriánských domů, kterým je dřevo? V tom případě vás osloví románský styl. Domy v tomto duchu totiž místo dřeva využívají kámen v hnědých nebo načervenalých odstínech. Zpravidla se tento styl využívá při stavbě nejrůznějších institucí, například škol.
Eastlake styl
Za přechodný styl mezi královnou Viktorií a Annou jsou považovány takzvané Eastlake domy. Opět se skládají z několika pater, mají prostorné verandy, okna, ostré linie i nápadné zdobení, ale oproti klasickým viktoriánským domům bývají o něco jednodušší, nepůsobí tak těžkým dojmem a mívají barevné fasády.
Lidový styl
Domky postavené v lidovém viktoriánském stylu je možné potkal zejména na venkově, kde vznikaly především na přelomu 20. let 20. století. Tyto domky jsou typické svou prostornou verandou, zdobením a překvapivou symetrií a stejně velkými okny.
Viktoriánské domy v současnosti
Na území USA i Velké Británie se stále nachází mnoho viktoriánských domů a některé z nich si dokonce zahrály i ve slavných hororech. Koupě tohoto domu je výhodná v tom, že si pořídíte svůj vlastní kousek historie a navíc velmi pravděpodobně za poměrně nízkou cenu. Zároveň vám tento typ domu poskytne skutečně mnoho prostoru. Na druhou stranu jeho údržba není nijak snadná, neboť v domě je obtížné najít dvě stejně velká oknava podobně. Zároveň stojí za zmínku fakt, že pokud si do viktoriánského domu budete chtít pořídit rychlý internet, wifi signál bude nejsilnější v té místnosti, kde se bude nacházet router. Zdi viktoriánských domů jsou totiž známé svou odolností a šířkou, což často blokuje signál wifi.
S viktoriánskými domy jste se již určitě někdy setkali. Ať už ve skutečnosti během dovolené nebo prostřednictvím televizní obrazovky. Jsou vysoké, zdobené a disponují ohromnou terasou, na které se může sejít i velmi početná rodina.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.bankrate.com
Zdroj foto: www.unspash.com