Máte svou spotřebu elektřiny pod kontrolou nebo vás vyúčtování pokaždé zaskočí zcela nepřipravené? Plýtvání elektřinou je možné snadno zabránit. Stačí se vyvarovat nejčastějších chyb.
Průměrná spotřeba elektřiny v českých domácnostech
Abyste zjistili, jak si vedete v porovnání s ostatními českými domácnostmi, přinášíme vám údaje o spotřebě elektřiny v průměrné české rodině. Podle dostupných statistik je průměrná denní spotřeba české domácnosti 9,5 kWh. Pokud bychom si tuto spotřebu rozpočítali na celý rok, dostali bychom 3 500 kWh. V případě že domácnost využívá elektřinu pouze k obsluze spotřebičů, je o něco nižší, tedy přibližně 5,5 kWh, tedy 2 000 kWh ročně. Jak si při pohledu na svou roční spotřebu elektřiny stojíte vy? Pohybujete se v podobných číslech nebo je vaše spotřeba výrazně nižší či naopak vyšší?
Nezapomeňte zhasínat světla
Ať už je vaše spotřeba jakákoliv, vždy je možné podniknout kroky k jejímu snížení. Jedním z nich je důsledné zhasínání poté, co opustíte místnost. Nevěřili byste tomu, kolik lidí na tento úkon zapomíná a následně se diví, proč jejich spotřeba dosahuje tak vysokých hodnot.
Správné nastavení termostatu
Jak často upravujete nastavení termostatu a v jakých rozpětích se vámi nastavené teploty pohybují? Největšími žrouty elektrické energie v domácnostech jsou klimatizace a vytápění. Čím dříve si osvojíte správný způsob, jak s nimi pracovat, tím dříve se sníží vaše výdaje za elektřinu. V obývacím pokoji je doporučeno udržovat teplotu mezi 20 až 21 °C, v kuchyni si vystačíte s teplotou kolem 18 °C, protože se předpokládá, že se vní často pohybujete a vaříte. Nejteplejší místností v domě by měla být koupelna, kde je dobré udržovat teplotu na 24 °C. Naopak těmi nejstudenějšími místnostmi by měly být ložnice a chodby.
Přestože je lákavé před vaším odchodem do práce vypnout topení v celém domě a nastavit ho tak, aby začalo opět topit ve chvíli, kdy budete na cestě domů, nedělejte to. Místnosti raději nechte temperovat a nedovolte, aby teplota v nich klesla pod 16 °C. Neustálým vytápěním z příliš nízkých hodnot na vysoké byste protopili spoustu peněz.
Nekontrolujete, kudy vám uniká teplo
V některých domech teplo doslova uniká dveřmi a okny. Jak tomu zabránit? Každý rok před příchodem zimy zkontrolujte, že okolo oken a dveří nejsou nějaké mezery a neutěsněné prostory. Teplo domova udržíte totiž nejlépe tak, že mu nedovolíte, aby stěny vašeho bytu opustilo.
Električtí upíři
Jste si vědomi toho, kolik elektrických upírů se ve vaší domácnosti nachází? Toto pojmenování se používá pro spotřebiče, které i po vypnutí stále čerpají elektřinu. Samozřejmě v malém množství, tudíž nad tím můžete mávnout rukou. Ale když se nad tím zamyslíte, tyto mikro úniky se za celý rok nasčítají a stojí vás zbytečné peníze. O kterých spotřebičích je dobře známo, že se jedná o elektrické upíry? Poctivě vytahujte ze zásuvek:
- nabíječky
- televize
- herní konzole
- wi-fi routery
- mikrovlnné trouby
- kávovary
- rychlovarné konvice
Jak vyzrát na upíří spotřebu
Mnoho lidí netuší, že i po nabití odebírá nabíječka notebooku, tabletu či mobilního telefonu stále energii ze sítě. To samé platí i o dalších elektrických upírech. Nejlepším řešením je, když se po každém použití některých spotřebičů naučíte automaticky je vytahovat ze sítě. Pokud nabíječky necháváte zapojené v zásuvce nonstop, pořiďte si alespoň prodlužovačky s vypínačem. Když nebudete nabíječku a další spotřebiče zapojené v prodlužovačce používat, jednoduše stisknete vypínač.
Pokud chcete zabránit plýtvání elektřiny v domácnosti, vyvarujte se těch nejčastějších chyb. Nastavte si termostat tak, aby během dne nedošlo k výraznému propadu teplot, zacpěte všechny mezery i neutěsněné prostory kolem oken a dveří a pohlídejte si nenápadné elektrické upíry.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.greenmatch.co.uk
Zdroj foto: www.freepik.com