close
roof-terrace-1423897_640

Je vás skupinka, máte kousek země, kde by se dalo ledacos vypěstovat a chcete to zkusit? Pak tedy zkuste založit komunitní zahradu.

Svět se vrací k vlastnímu pěstování zeleniny a ovoce, myslet ekologicky je in a hlavně důležité pro zachování životního prostředí a zdraví i pro další generace. Rozdíl mezi kupovaným a vlastnoručně vypěstovaným rajčetem je obrovský, hlavně pokud jde o výživové látky.

Kde založit komunitní zahradu

Vyhledejte vhodné místo vzdálené přibližně do jednoho kilometru od vašeho bydliště. Je ověřeno, že dojíždět do větších vzdáleností se dlouhodobě nikomu nechce, proto je dobré mít zahradu někde, kam pohodlně a během chvilky dojdete pěšky.

Ať už hledáte sami nebo společně, důležitým krokem je vytvořit komunitu, tedy skupinu podobně zapálených pěstitelů. Vytvořená komunita pak (buď dohromady, nebo každý člen zvlášť) na vzniklé zahrádce pěstuje bylinky, zeleninu a další užitečné rostliny a dává tak smysl volným pláckům mezi domy. Na komunitní zahrádce se potkáte i se sousedy, s nimiž se zatím znáte jen od vidění, seznámíte se a odstraníte běžnou tzv. sousedskou izolaci.

Vhodná místa pro komunitní zahrady

Komunitní zahrady vznikají v našich poměrech často především díky aktivitě neziskových organizací a občanských sdružení. Objevují se na nevyužívaných městských parcelách, například po stržených domech, brownfieldech, mohou být také součástí parků, nebo pozemek ve výjimečných případech poskytne soukromník. Pěstuje se také mezi obytnými bloky, na terasách, velkých balkonech, nebo na plochých střechách domů.

Co pěstovat

Bez nadsázky řečeno se na komunitních zahradách dá pěstovat naprosto cokoliv – od květin a bylinek přes jahody, maliny, ostružiny a další druhy ovoce, nejrůznější druhy zeleniny až po zakrslé či běžné ovocné stromy. Ideální jsou hlavně plodiny s krátkou vegetační dobou, protože lidé tak brzy uvidí výsledek svého snažení, navíc si mohou úrodu sklízet třeba i dvakrát, nebo třikrát do roka. Vhodné jsou sazenice zeleniny, která je odolná proti chorobám a škůdcům, a takové, které není nutno předpěstovávat ve sklenících.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku