Společnou vlastností koupelen v panelových domech je malý prostor, který je jim vymezen. Obvykle se jedná o původně umakartové jádro vestavěné do okolních místností, převážně do předsíně a kuchyně. Pokud byste rekonstrukcí chtěli získat nějaký ten centimetr navíc, tak jedině na úkor právě kuchyně nebo chodby. A to pokaždé nejde.
Zařídit malou koupelnu samozřejmě je možné, jen to chce dobře využít prostor. Tvar a velikost vybavení by mělo odpovídat velikosti interiéru. Rozhodně vybírejte světlé barvy, ty prostor opticky zvětší, a pokud je to možné, prosvětlete místnost instalací luxferů do některé ze stěn.
Odděleně nebo spolu?
Toto je asi nejčastější otázka, když se rozhodujete, jak uspořádat koupelnu a WC. Spojením dvou těchto místností sice vznikne větší prostor, ale zbavíte se jedné příčky, na níž by mohl být nábytek s úložnými prostory. Samostatný záchod je vhodnější, pokud jste větší rodina, je ale důležité mít na WC možnost instalovat aspoň malé umyvadlo. V bytech s 1 – 2 obyvateli je spojení koupelny a WC naprosto v pohodě.
Vana vs. sprchový kout
Někdo má rád rychlou sprchu (často s masáží), jiný zase nedá dopustit na relaxační koupel ve vaně. Malé koupelny jsou tím nejlepším důvodem pro kompromis – řešení je vana se zástěnou, která je ve sprchové části rozšířená. Tato vana 2 v 1 uspokojí všechny členy rodiny a ušetří v koupelně dost místa.
Nábytek do malé koupelny
Je dobré si uvědomit, že koupelna není skladiště, přesto i v malé koupelně potřebujete dostatek úložného prostoru na hygienické potřeby. Řešením je skříňka pod umyvadlem a úzký nábytek vyhnaný do výšky. V každém případě se raději vyvarujte otevřených polic, volte spíš skříňky s dvířky, nad umyvadlem ideálně se zrcadlovými. Se zavřenými dvířky bude koupelna vypadat stále uklizená, což na malém prostoru opravdu oceníte.