Pokud doma vaříte, je vaší největší pomocnicí spíž. A je jedno, jestli máte dost místa na samostatnou komoru, v níž potraviny skladujete, nebo je vaší spíží jen skříňka pod oknem. Jestli totiž máte ve spíži všechny základní suroviny, uvaříte i ve chvíli, kdy máte pocit, že není z čeho.
Potraviny, které domů kupujeme, se dají zařadit do tří skupin: na čerstvé, mražené a trvanlivé, tady takové, které právě uchováváme ve spíži. Pokud v ní máte obvyklý základ, velmi vám to usnadní vaření i v době, kdy nemáte čas jet na nákup.
Nákupní seznam trvanlivých potravin
Jestliže budete mít alespoň jedno balení od každé potraviny ze seznamu ve spíži, budete za každé situace moci připravit jídlo i pohoštění pro nečekanou návštěvu. Samozřejmě za předpokladu, že budete mít v lednici i něco čerstvého či mraženého.
Základní potraviny ve spíži: těstoviny (několik druhů včetně špaget), rýže dlouhozrnná na přílohy i kulatozrnná na kaše a rizota, luštěniny – čočka, hrách či cizrna, prostě to, co máte rádi a z čeho běžně vaříte. Určitě musíte mít ve spíži cukr, sůl, olej, ocet, koření, mouku hladkou i polohrubou (jestli vaříte domácí knedlíky, potřebujete i hrubou), dětskou krupičku, ovesné vločky, jáhly, kuskus, bulgur, pokud z těchto obilovin vaříte a různé pochutiny, jako je kečup, hořčice, sójová a worchestrová omačka, kakao, med, případně i sušené mléko, ovoce a rozinky. Jestli ho při vaření používáte, mějte v zásobě masox nebo jiný bujon. Celý nákupní seznam uzavírají konzervy: kompoty, marmeláda, tuňák v oleji či další ryby, paštiky, maso ve vlastní šťávě, rajčatový protlak a nakládaná zelenina – okurky, zelí, v zásobě může být i oblíbená čalamáda. V rodině s malými dětmi by ve spíži mohly být i piškoty, sušenky či oplatky a nějaký pytlík s bonbony.
Pochopitelně v domácnosti vegetariánů se nebudou nakupovat masové konzervy a tam, kde se nevaří luštěniny, je nejspíš také při nákupu vynecháte. Náš seznam je zaměřen na běžnou českou domácnost s obvyklými stravovacími návyky.