close
children-girls-4508290_640

Zařídit dětský pokoj pro dvě děti je docela náročné. Zařizovat pokoj v rodinném domě, kde je obvykle více místa, je ještě celkem snadné, jak ale zařídit dětský pokoj pro dva v panelákovém bytě? 

Pokud máte dostatek místa, je zařizování dětského pokojíku jednodušší. Tam, kde vás prostor limituje, to bude větší oříšek, budete-li ale věnovat více času plánování, vytvoříte i zde útulný a zároveň funkční dětský pokoj pro dvě děti. 

Při rozdělení pokoje myslete na tři zóny

Dětský pokoj je důležité správně rozdělit: musíte vytvořit místo pro práci, pro odpočinek a na hraní. Zkuste jim vyčlenit pracovní zónu, kam spadá stůl se židlí a poličky na knihy a školní pomůcky, zónu odpočinkovou, což bývá obvykle postel, a koutek na hraní, kde jsou boxy s hračkami a ideálně také nějaká ta skrýš, kam může dítě zalézt, když potřebuje soukromí.

Máte-li děti, kdy jeden už je školák a druhý ještě ne, musíte tomu staršímu vytvořit kout, kde bude mít klid na domácí úkoly a na učení. Tak, aby nebyl rušen hrou mladšího sourozence. Je-li dětský pokoj dostatečně prostorný, je všechno snazší – místnost lze rozdělit opticky i fakticky na jednotlivé zóny, například policemi, japonskou stěnou a podobně.

Výběr nábytku

Základem vybavení dětského pokoje pro dva je výběr toho správného nábytku. Obě děti potřebují mít svoji postel, skříň na oblečení, police a zásuvky na své poklady. Skříň může být společná, ale každý by měl mít možnost ukládat si věci do skříně ve své polovině. Pracovní stůl a židli by ovšem mělo mít každé dítě své. 

Do dětského pokoje vybírejte nábytek pečlivě. Kvalitní nábytek vydrží mnohem déle. Pokud zvolíte nábytek, který roste s dětmi, jako je například nastavitelný stůl nebo židle, znamená to pro vás do budoucna velkou úsporu. 

Výběr postele do dětského pokoje

Poskládat do malého panelákového pokoje všechen nezbytný nábytek a ještě dvě postele může být neřešitelný rébus. Dvoupatrová postel by měla problém vyřešit. Ovšem nezapomeňte na bezpečnostní zarážky, zvláště pro mladší děti. Bez důkladného zajištění by mohly spadnout z horního patra a dojít k úrazu.

Pokud máte prostor na dvě postele, pořiďte jim nejlépe ty s úložným prostorem. Do nich můžete přes den ukládat lůžkoviny a nechat jim válendy na hraní. Do boxů pod postelemi se dají také ukládat hračky a snáze udržovat v pokoji pořádek.

Ve stísněných prostorech nabízí skvělé řešení postele, které tvoří sestavu. Jedna se schová pod druhou a na večer se zase vysunou. Přes den ušetříte místo, které lze využít ke hraní. Je to sice trochu náročnější, jelikož každý den postel musíte vysunout a zasunout, ale pro menší pokoje je to ideální řešení. 

Úložný prostor v dětském pokoji

Děti mají mnoho hraček, oblečení a dalších věcí, pro něž musíte v dětském pokoji najít místo. Snažte se ho vyřešit úložným prostorem pod postelí,plastovými kontejnery, které lze skládat na sebe, či zavěšením poliček na zeď, kam vyskládáte knihy nebo hračky. Tím také vytvoříte mnoho potřebného místa. Čím více úložného prostoru, tím více budou mít děti místa na hraní a nebudou si navzájem překážet. Také se lépe naučí uklízet své věci, pokud pro každou bude určené konkrétní umístění. 

Společné zařizování pokojíku

Při plánování zařizování dětského pokoje je dobré poslechnout si také přání svých dětí. Dejte jim prostor, ať vysloví svůj názor, zapojte se do vybírání nábytku i doplňků a zařizujte pokoj společně. Děti budou mít radost a dobrý pocit, že se na zařizování svého pokojíku také mohly podílet a s výsledkem budete určitě všichni spokojeni. 

Při výběru nábytku budete mít jistě hlavní slovo vy, protože kromě vzhledu je nutné soustředit se na funkčnost a především bezpečnost, pokud jde o motivy, dekorace i barevnost, tam jim můžete nechat rozhodující slovo.

Zdroj: Pinterest, foto: Pixabay

Tags : dětský pokojnábytek do dětského pokojetipy pro dětský pokoj

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Do určitého věku může společný pokojíček fungovat, ale minimálně od začátku puberty (nejlépe i dřív) je potřeba oddělených pokojů. Vyrostla jsem s 5ti sourozenci a nikdy jsem neměla svůj vlastní pokoj což pro mě bylo hodně těžké a nepřeju to žádnému jinému dítěti

Komentáře k článku