V kuchyni tráví mnohdy celá rodina nejvíc času. Jakým způsobem vše sladit, aby prostor působil harmonicky a bylo vám v něm dobře?
Základní zásady pro ladění kuchyňského nábytku
Pokud již máte rozmyšlené dispoziční řešení, přichází ke slovu nutnost nakoupit všechno vybavení tak, aby vše společně harmonizovalo.
V první fázi je vhodné si rozmyslet celkové barevné ladění. Mělo by být spíše minimalistické v odstínech šedé, nebo se nezdráháte sáhnout i po barvách? Pokud preferujete výraznější barevnost, promyslete si, zda se vaše kuchyně ponese v teplých či ve studených odstínech.
O celkovém barevném pojetí byste se měli rozhodovat i podle dispozice místnosti. Menší prostor, který potřebuje opticky zvětšit, uvítá světlé odstíny. Naopak tmavé barvy dokáží prostor zmenšit, ale také do značné míry zútulnit.
Stálicí v zařízení kuchyní zůstává dřevo. Aktuálním hitem je mramor a mosazné detaily. Barvami letošního roku jsou šedá a žlutá, které vystřídaly loňskou modrou. Pozor, hodí se kombinovat nejvýše tři odstíny.
Základem každé kuchyně je kuchyňská linka. Přemýšlejte hlavně o tom, aby byla z kvalitních materiálů a měla dobře navržené jednotlivé zóny.
Z hlediska provedení jsou v posledních letech hitem především matná dvířka. Pokud zvolíte mat, „sluší“ mu jednoznačně spíše bílá či šedá než barvy. Zde ale zvažte praktičnost. Na bílé barvě bude vidět každé smítko a s náročnější údržbou se proto budete muset zkrátka smířit.
Pokud se rozhodnete pro kuchyni v dřevěném dekoru, bude vás to později trochu limitovat. Má-li se dekor dřeva objevit ještě na jiném nábytku, měl by být už shodný. Kombinovat několik vzorů dřeva povětšinou nevypadá příliš dobře.
Jak vhodně zkombinovat stůl a židle
Důležitým středobodem každé kuchyně je jídelní stůl se židlemi. Jak už bylo řečeno, dřevo sice pro svou kvalitu i vzhled patří k nejoblíbenějším materiálům, ale zvažte, zda se k vám domů svým pojetím hodí. Pokud chcete více moderní materiály, které působí decentně, minimalisticky až futuristicky, volte sklo a kov.
Co se týče praktické velikosti, důležitý je počet lidí, který bude v kuchyni stolovat. Pro čtyřčlennou rodinu si pořiďte stůl o rozměru 80 x 140 cm a adekvátní počet jídelních židlí. Ty byste měli kupovat rovnou se stolem. A to nejen kvůli sladěnému vzhledu, ale také proto, abyste pořídili správnou výšku.
Platí, že do menších místností se více hodí subtilní židle lehké konstrukce. Masivní kousky s pohodlným polstrováním udělají dobrou službu v obývacím pokoji propojeném s kuchyní nebo ve velké samostatné jídelně. Co se týče rozměru, tak platí, že sedák židle a deska stolu by od sebe měly být vzdáleny 25–35 cm. V mnoha domácnostech nalezneme i barové židle. Pro děti zase využijete dětskou židličku.
Jak sladit další nábytek
Celkovému pojetí těchto základních součástí každé kuchyně by měl odpovídat i nábytek doplňkový. Velmi efektně vypadá například kombinace černobílé kuchyně a nábytku v totožných barvách. Nechcete už další dřevěný nábytek? V případě kuchyně ve dřevě a vysokém lesku se k ní velmi dobře hodí černý lesklý nábytek.
Při zařizování je obecně na místě zachovávat harmonii a vyhnout se prudkým kontrastům a ostrým barevným přechodům. Při pohledu do místnosti by vás nic nemělo rušit. Ale ani s neutrální bílou se to nevyplatí úplně přehnat. Aby vás z bílé záplavy nepřecházel doslova zrak, doplňte ji nějakou výraznější barvou, nejlépe teplou. Být to může třeba oranžová či cihlová.
Zdroj náhledových obrázků: Canva