Slovo renesance pochází z italského rinascimento, což v překladu znamená znovuzrození. Za centrum zrodu renesančního stylu je považována Itálie, odkud se rozšířila do dalších zemí. Pojďte se s námi podívat, jak vypadal (nejen) nábytek této doby.
Zdobení a ornament
Renesance zůstala věrná floristickým motivům. Naproti tomu gotické zdobení nahradila antickými vzory. Nové motivy vycházely často z řeckých a římských vzorů.
Nábytek se dočkal zjednodušení svých linií. Jako zdobící styl převažoval lineární, pásový motiv, jež doplňovaly zdobné techniky jako zlacení, malba, lakové a tmelové techniky, intarzie či inkrustace.
Renesanční nábytek
Majoritním stromem pro výrobu nábytku se stal ořech a dub. Novinku představovala skříň s policemi, do níž se ukládaly písemnosti a knihy, sekretáře s výklopnou deskou či truhla se zásuvkami místo dveří. Samozřejmostí se stávají psací stoly.
Zdobící techniky renesančního nábytku
Mezi nejčastěji využívané zdobné techniky renesance řadíme řezbu, inkrustaci, intarzii a marketerii.
Řezba
Renesance pokračovala v gotické ploché řezbě, ale začala se rozvíjet také plastická řezba.
Inkrustace
Mluvíme-li o inkrustaci, máme na mysli plošnou techniku, při níž se povrch dřeva vykládá rozličnými různě barevnými druhy materiálů (slonovina, želvovina, perleť…).
Intarzie
Při intarzii dochází ke zdobení povrchu dřeva různými druhy dýh.
Povrchová úprava renesančního nábytku
Během prvního renesančního období se povrch upravoval lněnou fermeží, ev. pomocí teplého včelího vosku. V pozdní fázi renesance byl již využíván šelakový lak.
Kde sehnat renesanční nábytek
Našli jste zalíbení v renesančním nábytku a rádi byste si jej pořídili pro zútulnění svého domova? Nevěšte hlavu a navštivte specializované prodejny na tento sortiment nebo se poohlédněte po prodejnách, které dováží starožitný nábytek ze zahraničí.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay