close
Spolupráce

Nebojte se změny zaměstnání. Pomohou rekvalifikační kurzy

rekvalifikace

Dříve bylo poměrně běžné, že někdo strávil v jedné firmě třeba dvacet nebo třicet let. Dnes je však pracovní trh zcela jiný – práce se mění daleko častěji a zdaleka není nutné, aby člověk zůstával ve svém oboru. Naopak, změna zaměření je poměrně běžná a může přispět k pocitu většího pracovního naplnění a pohody. Právě ke změně zaměstnání vám může velmi snadno pomoci rekvalifikace. Ta většinou netrvá více než 3 až 6 měsíců a na závěr obdržíte certifikát o složení zkoušky, která vám otevírá dveře do různých profesí, jež vyžadují nějaké odborné znalosti.

Pro koho se rekvalifikace hodí?

V podstatě pro každého. Kurzů se mohou zúčastnit prakticky všechny věkové skupiny, nepotřebujete žádné dosažené vzděláním nebo praxi. Je tedy jen na vás, kdy se rozhodnete změnit své zaměření. Pružněji také můžete reagovat na výkyvy pracovního trhu.

Jaké jsou výhody rekvalifikace?

Výhod je hned celá řada. Rekvalifikační kurzy úřad práce přesvědčí, že aktivně usilujete o nalezení zaměstnání, a také se výrazně rozšíří vaše šance a možnosti.

  • Nové zaměstnání. Můžete snadněji najít uplatnění na trhu práce. Snadno se dá rekvalifikovat například v účetnictví, IT technologiích nebo online marketingu. 
  • Lepší konkurenceschopnost. Budete mít velký náskok před konkurencí. Budoucí zaměstnavatele na pohovoru jistě zaujmete více než kdejaký jiný uchazeč.
  • Flexibilita při změně zaměstnání. Pokud ztratíte zaměstnání, může vám rekvalifikace pomoci najít pozici rychleji a efektivně pokrýt výpadek příjmů.
  • Prevence vyhoření. Je dobré myslet na prevenci syndromu vyhoření, který většinou trápí lidi, jež strávili několik let ve stejném a stereotypním zaměstnání.
  • Kombinace více oborů. Můžete poměrně snadno získat vzdělání ve více různých oborech, můžete tedy například mít dvě zaměstnání na poloviční úvazky a bojovat tak proti rutině.

Nebojte se tedy rekvalifikační kurz vyzkoušet. Nabídka je velmi široká a uplatnění po absolvování kurzu je zaručené.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku